Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Šamana QAnon stihl trest za vniknutí do Kapitolu. Byl odsouzen k 41 měsícům vězení

Nejvýraznější postava násilného vpádu do Kapitolu Jake Angeli alias Šaman QAnon (6. ledna 2021) foto: Profimedia.cz

Američan Jacob Chansley, který se stal jednou z hlavních tváří násilného vniknutí demonstrantů do sídla Kongresu, dostal za lednové události na Kapitolu 41 měsíců odnětí svobody. Chansley se dříve přiznal k maření úředního postupu a je nyní ve vazbě.
  7:24

Snímky, které Chansleyho zachycují uvnitř Kongresu svlečeného do půl těla, s kožešinovou čepicí s rohy a motivem americké vlajky na obličeji, obletěly celý svět.

Obžaloba žádala pro Chansleyho o deset měsíců vyšší trest. Vinila ho z maření úředního postupu, jelikož Chansley a další demonstranti se pokusili vniknutím do Kapitolu přerušit formální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách.

Během řeči před soudem Chansley řekl, že je zklamaný, že mu bývalý americký prezident Donald Trump v závěru svého mandátu neudělil milost.

Chansley alias Jake Angeli je od ledna ve vazbě a jeho obhájci tak požadovali trest, který by nepřesahoval dobu již strávenou za mřížemi. Ve vězení muži tamní lékaři diagnostikovali několik duševních poruch, a to včetně bipolární poruchy či schizofrenie.

Chansleyho trest patří k nejvyšším, které zatím americké soudy udělily v souvislosti s událostmi ze 6. ledna. Na začátku října dostal 41 měsíců vězení bývalý instruktor MMA Scott Fairlamb, který se v srpnu přiznal k tomu, že udeřil policistu při nepokojích v sídle Kongresu.

Exzápasník dostal 41 měsíců vězení za útok na policisty u amerického Kapitolu

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo po útocích na Kongres své dosud nejrozsáhlejší vyšetřování a celkem stíhá asi 700 lidí. Řada z nich již tresty dostala, drtivá většina však jen mírné, jelikož čelila obviněním z přestupků, například z nepovoleného vstupu do sídla zákonodárného sboru.

V den útoku příznivců tehdejšího prezidenta Trumpa na Kapitol zemřeli čtyři lidé a další čtyři v následujících týdnech spáchali sebevraždu. Na 140 příslušníků bezpečnostních složek utrpělo zranění. Po loňských listopadových volbách Trump nepodloženě tvrdil, že jeho soupeř z Demokratické strany uspěl díky podvodům a že mu bylo vítězství ukradeno.

15. ledna 2021

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat