Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
22. července 2011 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA sužují vedra, hlásí až 43 stupňů ve stínu

Matka s dětmi se osvěžuje u požárního hydrantu v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka s dětmi se osvěžuje u požárního hydrantu v New Yorku | foto: ČTK

NEW YORK Spojené státy v těchto dnech sužuje vlna veder. Postihuje kolem 140 milionů lidí, tedy zhruba polovinu obyvatel země. Dosud si vyžádala nejméně 22 životů. Teploty podle Národní meteorologické služby stoupají až ke 43 stupňům Celsia ve stínu.

Nyní se horka přesouvají z prostřední části země k východnímu pobřeží, kde budou komplikovat život například v hlavním městě Washingtonu či v téměř devatenáctimilionové newyorské metropolitní oblasti.

Meteorologové například v New Yorku či severovýchodní části sousedního státu New Jersey pro pátek varovali před "nadměrnými teplotami". Podle deníku The New York Times takové varování vydávají pouze v případech, kdy kombinace vysoké vlhkosti a teplot vyvolává dojem, jako kdyby venku bylo zhruba 40,5 stupně ve stínu.

'Není kam se ukrýt'
Ve Washingtonu a Baltimoru by pak v pátek mělo být zhruba o stupeň méně. Nesnesitelné horko by mělo být i ve státech Massachusetts, Severní Karolína a Virginia. Nepolevují ale ani v centrální části země. V Chicagu by tak dnes teploty měly dosahovat až ke 35 stupňům Celsia ve stínu, podobně jsou na tom i Cincinnati či St. Louis.

Holčička nabírá vodu z požárního hydrantu ve Philadelphii

Již v úterý teploty hned v 17 státech dosáhly 100 stupňů Fahrenheita, tedy 37,77 stupně Celsia. Vedra uprostřed země zasahovala rozsáhlé území od Texasu na jihu po Montanu a Severní a Jižní Dakotu na severu.

Tlak v atmosféře
Abnormální teploty podle meteorologů mohou vydržet ještě dva týdny. Na vině je prý "kupole" vysokého tlaku v atmosféře. "Je to výjimečně silná brázda vysokého tlaku, který má skutečně nezvyklý rozsah a trvání," řekl stanici BBC meteorolog Eli Jacks, který pracuje pro Národní meteorologickou službu.

PODÍVEJTE SE JAK VEDRA ZVLÁDAJÍ ZVÍŘATA

Ve městech se navíc kvůli asfaltu a betonu teplo ještě umocňuje. "Není se kam ukrýt," podotkl Jacks. Dodal, že vedra jsou ve Spojených státech hlavní příčinou smrtí souvisejících s počasím.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...