Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři minuty surového bití. Pět expolicistů v USA viní z vraždy, Biden krotí davy

Svět

  9:57
Prokuratura v americkém státě Tennessee ve čtvrtek obvinila pět bývalých policistů z vraždy a dalších trestných činů v případu černošského řidiče Tyrea Nicholse. Ten zemřel po hádce během silniční kontroly začátkem ledna ve městě Memphis, informovala agentura AP. Americký prezident Joe Biden vyzval ke klidu před možnými demonstracemi.

Prokurátor okresu Shelby Steve Mulroy novinářům řekl, že ačkoliv každý z policistů hrál při incidentu jinou roli, zodpovědní jsou za smrt Nicholse všichni. Policisté, kteří jsou všichni černé pleti, čelí obvinění z vraždy druhého stupně, napadení s přitěžujícími okolnostmi, únosu s přitěžujícími okolnostmi, nesprávného úředního postupu a zneužití postavení.

Devětadvacetiletého Nicholse zastavila 7. ledna policie v Memphisu kvůli dopravnímu přestupku. Nicholsova rodina a její právníci tvrdí, že na záběrech, které mají být zveřejněny v pátek, je vidět, jak policisté zaměstnance společnosti FedEx tři minuty surově bijí. Nichols zemřel o tři dny později.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek v reakci na obvinění vyzval k tomu, aby případné protesty byly poklidné. „Rozhořčení je pochopitelné, ale násilí není nikdy přijatelné,“ uvedl Biden v prohlášení. „Tyreova smrt je bolestnou připomínkou toho, že musíme udělat více pro to, aby náš soudní systém dostál slibu spravedlivé a nestranné justice, rovného zacházení a důstojnosti pro všechny,“ dodal Biden.

Policie ve středu kvůli incidentu pětici příslušníků propustila ze služby. Podle ní použili nepřiměřenou sílu a neposkytli napadenému pomoc. Ve Spojených státech v minulosti vyvolávalo policejní násilí na černoších opakovaně i násilné protesty.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat