Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

USA úspěšně otestovaly hypersonické střely ARRW u pobřeží Kalifornie

Bombardér B-52 použila americká armáda k testu hypersonické střely. (17.3.2022) foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Test se uskutečnil v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.
  7:11aktualizováno  8:39

Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk (Mach 5). Mohou proniknout do vesmíru, většinou ale jejich let probíhá v zemské atmosféře.

Spojené státy nejsou jediné, které vyvíjejí tyto zbraně, jejichž rychlost a manévrovací schopnosti ztěžují jejich sledování a zachycení. Pracuje na nich také Rusko, Čína a některé další země.

Americká armáda hypersonické zbraně v posledních letech testovala již několikrát, ne pokaždé však úspěšně. Loni v červenci podle serveru Insidedefenseprovedla test ARRW v Kalifornii, podle armádních úředníků však nesplnil stanovené cíle. Americká armáda odmítla potíže upřesnit.

„Vývoj těchto raket je obtížná záležitost, a proto testujeme,“ uvedl tehdy generál Heath Collins, ředitel programu pro vyzbrojování amerického letectva. „Toto je kritická schopnost pro naše letectvo a my máme nejlepší tým,“ dodal.

Moskva v březnu oznámila, že ruská armáda v bojích na Ukrajině použila hypersonické střely Kinžal.

„Systém Kinžal s hypersonickými střelami zničil 18. března velký podzemní sklad raket a letecké munice ukrajinských jednotek v obci Děljatyn v Ivano-Frankivské oblasti,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Jejich použití ruskou armádou během invaze na Ukrajině potvrdil Washington.

Podle vojenských expertů proti hypersonickým střelám v současné době neexistuje účinná obrana, někteří z nich se nicméně domnívají, že tyto zbraně nejsou dostatečně přesné.

K pohonu hypersonických střel se využívá jednoduchých reaktivních motorů, respektive varianty scramjet s nadzvukovým spalováním.

Hypersonické rakety mohou nést jaderné i konvenční hlavice. Podle některých názorů může vývoj nové generace hypersonických zbraní narušit či změnit současnou globální vojenskou rovnováhu.

Řada výhod, ale velmi vysoká cena

Hypersonické zbraně mají podle serveru armadninoviny.cz řadu výhod - mimo jiné jsou odolné proti systémům protivzdušné obrany, mají velký dolet, krátkou reakční dobu a nepotřebují velké bojové hlavice, neboť velká dopadová rychlost hypersonické bojové hlavice je pro mnoho cílů fatální.

Zásadní nevýhodou je, že jsou tyto zbraně velmi drahé.

Hypersonická střela ARRW se navádí na cíl pomocí satelitní a inerciální navigace. „ARRW se skládá ze dvou částí. První je urychlovací raketový stupeň na pevná paliva a druhou je hypersonický kluzák TBG,“ uvádí armádninoviny.cz.

Dosah ARRW podle nich není znám. „Spodní hranice doletu se ale podle serveru odhaduje minimálně na 1 500 km,“ píše server. Hmotnost ARRW je do 4 500 kilogramů.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat