Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚USA to škodilo.‘ Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet přijatý Trumpem

Joe Biden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden | foto: ČTK

WASHINGTON  Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně „neprospívá zájmům Spojených států“. „Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa,“ zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Trump zmrazil vydávání některých víz před rokem a v průběhu roku jej pak prodloužil a rozšířil. Platit měl do letošního března. Konkrétně se o víza nemohli ucházet například rodinní příslušníci osob s trvalým pobytem, zaměstnanci nadnárodních firem, sezónní pracovníci či další odborníci, které využívají například technologické firmy. Ukončeno bylo i vydávání takzvaných zelených karet, což jsou povolení k trvalému pobytu udělovaná na základě loterie.

Podle asociace imigračních právníků jen kvůli dočasnému zákazu udělování víz pro rodinné příslušníky nemohlo do USA vycestovat asi 120 000 lidí, uvedla agentura AP.

Biden nicméně zatím ponechal v platnosti například omezení pro vydávání víz sezónním pracovníkům, které má vypršet na konci března.

Biden už od svého lednového nástupu do Bílého domu reviduje imigrační politiku po čtyřletém působení Trumpa, který učinil z tvrdého postoje k přistěhovalectví jedno ze svých zásadních témat. Mimo jiné prostřednictvím tří exekutivních příkazů nařídil přezkoumání azylových postupů na americko-mexické hranici a imigračního systému.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!