Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA trvají na prodloužení embarga OSN vůči Íránu. Nedává smysl ustupovat, řekl Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | foto: Reuters

Vídeň Spojené státy trvají na prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu. Na tiskové konferenci to v pátek po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem prohlásil šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Ministři spolu hovořili i o situaci v Bělorusku či o novém řecko-tureckém napětí. Neshodli se na hodnocení plynovodu Nord Stream 2, na jehož výstavbě se Rakousko prostřednictvím podílu ve firmě OMV podílí.

„Nedává smysl, abychom dovolili největšímu šiřiteli terorismu na světě nakupovat zbraně,“ řekl Pompeo. Vyzval, aby se k požadavku na prodloužení embarga připojilo co nejvíce zemí světa.

Embargo má podle jaderné dohody Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015 vypršet v říjnu. Kromě USA o jeho prodloužení usilují i další členové Rady bezpečnosti OSN včetně Británie a Francie. Americký návrh ale řada členů RB odmítá, neboť je v něm embargo prodlouženo na neurčito. V Evropské unii platí zvláštní zákaz prodeje zbraní do Íránu do roku 2023.

Kromě Íránu Pompeo s rakouským ministrem zahraničí diskutoval také o situaci v Bělorusku, kde po nedělních prezidentských volbách vypukly protesty. Vůči demonstrantům, kteří mají hlasování i jeho výsledek za zmanipulované, velmi tvrdě zasahují běloruské bezpečnostní síly. Schallenberg v pátek podpořil výzvy některých dalších zemí, aby Evropská unie uvalila na Minsk cílené sankce.

Ministři USA a Rakouska se zabývali také novým napětím mezi Řeckem a Tureckem, která vyvolala snaha Ankary těžit ropu a zemní plyn ve východním Středomoří. Tématu se bude Pompeo věnovat i při pátečním setkání s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem.

Pompeo a Schallenberg se na pátečním jednání neshodli na bezpečnostním hodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2, jehož výstavby se Rakousku prostřednictvím podílu ve společnosti OMV účastní. Plynovod má přivádět zemní plyn z Ruska do Evropy, podle USA se kvůli němu ale zvýší závislost Evropy na Rusku.

Vídeň se také zdráhá zcela vyloučit ze stavby 5G sítí čínskou firmu Huawei, která podle USA představuje bezpečnostní riziko.

Pompeo do Rakouska dorazil ve čtvrtek večer po zastávkách v Česku a Slovinsku. Kromě ministra zahraničí Schallenberga se už setkal také s ministrem financí Gernotem Blümelem a prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. Na programu má ještě večeři s kancléřem Sebastianem Kurzem. Pompeo uvedl, že Rakousko pod jeho vedením získalo pro USA na důležitosti. Středoevropskou cestu zakončí americký ministr o víkendu v Polsku.

Kromě jednání s rakouskými představiteli má v pátek Pompeo na programu ještě setkání s Rafaelem Grossim, šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou petříček energii (MAAE), která ve Vídni sídlí.

Agentura APA také upozornila, že Pompeo je od roku 1945 teprve druhým americkým ministrem zahraničí, který do Rakouska zavítal na bilaterální návštěvu. Poprvé do země na dvoustrannou návštěvu přijela v roce 1998 tehdejší ministryně Madeleine Albrightová.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...