21. července 2017 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA údajně zakážou svým občanům cesty do KLDR. Reagují na smrt vězněného studenta

Warmbiera přivádějí k soudu příslušníci severokorejské polcie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warmbiera přivádějí k soudu příslušníci severokorejské polcie. | foto: Reuters

SOUL/WASHINGTON Americká vláda se chystá zakázat občanům Spojených států cestovat do Severní Koreje. Tvrdí to dvě americké cestovní kanceláře, které tam pořádají zájezdy. Úřady ale jejich informaci zatím nepotvrdily, uvedla v pátek agentura Reuters. O připravovaném zákazu s odvoláním na nejmenované vládní činitele v pátek informovala také agentura AP.

Spojené státy tak chtějí očividně reagovat na smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který v červnu zemřel krátce po propuštění ze severokorejského vězení.

Cestovní kancelář Koryo Tours uvedla, že Washington zákaz oznámí příští čtvrtek a že omezení začne platit za 30 dní. Stejné informace má i cestovní kancelář Young Pioneer Tours. Na jak dlouho by Spojené státy měly toto opatření zavést, ale není jasné.

AP s odvoláním na vládní činitele uvedla, že americký ministr zahraničí Rex Tillerson o takzvaných geografických cestovních omezeních pro území KLDR již rozhodl a že zákaz začne platit 30 dní po zveřejnění ve federálním věstníku. Kdy bude zákaz zveřejněn, ale jasné zatím není. Pro dnešní vydání ale žádné ohlášení oznámeno nebylo, poznamenala AP.

Zákony Spojených států dávají ministrovi zahraničí pravomoc zakázat držitelům amerických pasů používat tyto doklady k cestám do zemí, se kterými jsou USA ve válce, ve kterých zuří násilnosti nebo ve kterých hrozí amerických občanům bezprostřední újma na zdraví či bezpečnosti. Tento postup americká diplomacie volí výjimečně a od roku 1967 se k němu podle AP uchýlila v případě Alžírska, Iráku, Libanonu, Libye, Súdánu, Kuby a Severního Vietnamu.

Společnost Young Pioneer Tours zajišťovala cestu do Severní Koreje i Warmbierovi, kterého severokorejský soud odsoudil k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu. Režim ho v červnu propustil, domů se ale mladík vrátil v kómatu a následně zemřel.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz