22. dubna 2014 8:56, aktualizováno  10:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Ukrajině bojují ruské speciální jednotky, ukazují USA na fotkách

USA ukázaly snímky, které údajně spojují ruské vojáky s Ukrajinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy USA ukázaly snímky, které údajně spojují ruské vojáky s Ukrajinou. | foto: BBCReprofoto

WASHINGTON Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo sérii fotografií, které mají ukázat, že někteří separatisté z východní Ukrajiny jsou ve skutečnosti příslušníci zvláštních ruských sil.

Snímky, které Washingtonu poskytli ukrajinští diplomaté, upozorňují na vybrané ozbrojence, kteří prý opakovaně zasahovali v několika východoukrajinských městech a také během ozbrojeného konfliktu v Gruzii. Moskva podle BBC prozatím na fotografie nereagovala.

Proruští separatisté nyní ovládají správní úřady ve více než desítce měst na východní a jihovýchodní Ukrajině. Kyjev tvrdí, že radikálům pomáhají ruští agenti a příslušníci ruských zvláštních sil, Moskva nicméně přítomnost svých vojáků na Ukrajině popírá.

ČTĚTE TAKÉ:

Fotografie zveřejněné americkým ministerstvem zahraničí dostala k dispozici také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž komisaři v rámci kontrolní a zprostředkovatelské mise na Ukrajině působí.

Snímky například zobrazují údajně stejného muže, který se zúčastnil akcí separatistů v ukrajinských městech Kramatorsk a Slavjansk a také operací v Gruzii, se kterou Rusko v roce 2008 svedlo krátkou válku. Další skupina fotek zase spojuje jistého ozbrojence z Kramatorsku a Slavjansku s ruskými zvláštními silami.

Plánování separatistických akcí

Podle ukrajinského zástupce při OBSE zveřejněný materiál poskytuje "sílící důkazy ruského podílu na podněcování a plánování separatistických akcí, které rozvracejí situaci na východní Ukrajině".

Americká mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psakiová řekla, že v "mezinárodním společenství panuje široká jednota v názoru na vazby mezi Ruskem a některými ozbrojenci z východu Ukrajiny". "Fotografie, které Ukrajinci předložili v uplynulém týdnu, to jen potvrzují," dodala.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.