Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stíhačky F-16 nedají USA Ukrajině vůbec, tanky Abrams koncem roku, tvrdí média

Svět

  6:40
Spojené státy americké nedodají Ukrajině letouny F-16, o které Kyjev žádá. V pondělí to uvedl americký prezident Joe Biden. Jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron řekl, že dodávka není vyloučená, musela by ale dodržet přísná opatření. Podle informací deníku The Washington Post dodají USA 31 slíbených tanků M1 Abrams až koncem letošního roku či začátkem roku příštího.

Biden na pondělní tiskové konferenci také oznámil, že chce navštívit Polsko, Termín ale neuvedl, informovala agentura AFP. Podle informací médií by americký prezident mohl přicestovat do Evropy kolem 24. února, prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu.

„Nic není v principu zakázáno,“ řekl o dodávce bojových letounů Ukrajině Macron. Stanovil však některé podmínky. Dodávka by nesměla vést ke zvýšení intenzity konfliktu, letouny by nesměly být použity pro útoky na ruské území a poskytnutí strojů by nesmělo oslabit bojeschopnost francouzského letectva.

O poskytnutí bojových letounů mluví ukrajinští představitelé. Podle tisku po schválení dodávek těžkých tanků o tom debatují i západní spojenci Ukrajiny. O víkendu deník El País citoval mluvčího ukrajinského letectva, podle kterého Kyjev nejvíce stojí o stroje americké výroby F-16. Jako alternativy uvedl francouzské stíhačky Rafale a švédské stroje Jas-39 Gripen.

31 tanků M1 Abrams až na konci roku

Ukrajina naléhá na své spojence, aby jí moderní tanky poskytli co nejrychleji. Britské tanky Challenger 2 dorazí na Ukrajinu do léta, sdělil v pondělí podle stanice Sky News britský ministr obrany Ben Wallace. Původně Londýn uváděl, že dodání 14 slíbených challengerů plánuje koncem března.

Tanky Abrams určené Kyjevu nebudou z amerických armádních rezerv, ale speciálně opatřeny pro Ukrajinu a vyrobeny podle zadání. Chybět jim bude obvyklé pancéřování z ochuzeného uranu, píše americký list.

Dodání strojů Abrams na Ukrajinu minulý týden oficiálně schválil americký prezident Biden. Jejich vyslání do napadené země přitom Washington zpočátku odmítal. Americký ministr obrany Lloyd Austin argumentoval, že jejich ovládání je příliš složité a že Ukrajina má dostatek obrněných vozidel sovětského typu.

Pokud jde o časový rámec, dodání tanků Challenger se alespoň soudě podle pondělního vyjádření britského ministra obrany v britském parlamentu proti původně avizovanému březnu posouvá.

„Bude to do léta nebo do května. Pravděpodobně kolem Velikonoc,“ citovala Wallace stanice Sky News. Ministr podle ní dodal, že bezpečnostní důvody mu brání v upřesnění termínu dodávky i výcviku, při němž se mají ukrajinští vojáci naučit tanky ovládat. Velikonoce letos připadají na první třetinu dubna.

Britské ministerstvo obrany mezitím na sociálních sítích oznámilo, že do Británie už za účelem tohoto výcviku dorazila ukrajinská tanková posádka.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat