Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Další velký balík pomoci. Spojené státy pošlou Ukrajině vybavení za 800 milionů dolarů

Joe Biden foto: Reuters

Americký prezident Joe Biden v následujících dnech oznámí další vojenskou pomoc válkou zmítané Ukrajině v hodnotě 800 milionů dolarů (18 miliard korun). Uvedlo to hned několik zdrojů obeznámených se situací. Předchozí balík pomoci ve stejné výši přislíbily USA Ukrajině minulý týden.
  6:58

„Hodnota nové pomoci by měla být přibližně stejně vysoká jako té předchozí, ale na podrobnostech se stále pracuje,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký činitel. Pokud výše balíku splní očekávání, přesáhne celková hodnota americké vojenské pomoci Ukrajině od doby, kdy ji Rusko v únoru napadlo, tři miliardy dolarů (68 miliard korun).

Biden kromě toho přislíbil v rozhovoru s novináři v New Hampshiru Ukrajině další dodávky dělostřeleckých systémů. Vyslání těchto zbraní oznámili také britský premiér Boris Johnson i kanadský předseda vlády Justin Trudeau. O pomoci Ukrajině jednali jmenovaní lídři společně s dalšími západními spojenci Kyjeva v úterý prostřednictvím konferenčního hovoru. „Právě dělostřelectvo bude nadále hrát v konfliktu klíčovou roli,“ řekl Johnson v parlamentu po jednání.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby kromě toho v úterý sdělil, že spojenci dodali Ukrajině další vojenské letouny a letecké součástky. „Tyto dodávky ale nepocházely z USA,“ upřesnil.

Prezident Biden při setkání s novináři v New Hampshiru řekl, že neví, zda navštíví Kyjev osobně. Na Ukrajinu ho osobně pozval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zpravodajský portál Politico již dříve informoval, že USA zvažují, že vyšlou vysoce postaveného činitele do Kyjeva jako symbolický projev podpory Ukrajiny. List The New York Times ale napsal, že návštěva přímo prezidenta či viceprezidentky je podle jeho zdrojů vysoce nepravděpodobná.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat