Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

USA uvalily sankce na prokurátorku Mezinárodního trestního soudu. Cílí na Američany, řekl Pompeo

Prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová. foto: Reuters

Washington - Na prokurátorku Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele tribunálu Spojené státy uvalily sankce. Podle světových agentur to oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který soud obvinil z "nelegitimních pokusů podrobit Američany své jurisdikci". Podle ICC jsou sankce bezprecedentní a jedná se o závažný útok na soud.
  17:22aktualizováno  23:46

Bensoudaová iniciovala zahájení vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od té doby vede proti tomuto mezinárodnímu soudu se sídlem v Haagu bezprecedentní útočnou kampaň. Trump pak v červnu dekretem schválil možnost uvalení sankcí vůči činitelům soudu.

„Dnes měníme naše slova v činy, protože ICC bohužel nadále cílí na Američany,“ řekl Pompeo. Mezinárodní trestní soud označil za nefunkční a zkorumpovanou instituci. Vyšetřování Bensoudaové by se mohlo týkat členů radikálního hnutí Tálibán, afghánské a americké armády i příslušníků amerických tajných služeb.

„Každý jedinec či subjekt, který bude nadále materiálně podporovat (prokurátorku), se rovněž vystavuje sankcím,“ řekl šéf americké diplomacie. Kromě Bensoudaové míří USA také na jednoho z vysoce postavených činitelů ICC Phakisoa Mochochokoa, dalším několika zaměstnancům pak omezily možnost získat americké vízum.

USA neratifikovaly smlouvu o zřízení ICC z roku 1998, mezinárodní tribunál ale může soudit Američany za zločiny spáchané na území členských zemí. Jednou z nich je i Afghánistán. Vysocí američtí představitelé v minulosti prohlásili, že rozhodování ICC ovlivňují cizí mocnosti jako například Rusko, které tím sleduje své vlastní geopolitické zájmy. Bílý dům také prokuraturu tribunálu obvinil z korupce.

ICC dnes v prohlášení krok USA odsoudil jako útok na mezinárodní spravedlnost. Sankce jsou podle něj „bezprecedentní a představují vážný útok na soud, na systém mezinárodní spravedlnosti ustavený Římským statutem a na vládu práva obecně“.

S kritikou přišel rovněž předseda shromáždění států zúčastněných na ICC soudce O-Gon Kwon, podle nějž jsou sankce nepřijatelné a pouze oslabí společnou snahu bojovat proti bezpráví.

Postoj USA odsoudila i Evropská unie či řada nevládních organizací bojujících za lidská práva. Například podle Amnesty International je dnešní krok Washingtonu v souladu s tím, co Trumpova administrativa dělá nejlépe - „zastrašuje a šikanuje“. Zástupce organizace Human Rights Watch označil za zvrácené, že USA použily sankce určené k trestání těch, kteří porušují lidská práva a okrádají občany svých zemí, vůči někomu, kdo chce stíhat mezinárodní zločiny.

Trumpovo tažení proti ICC naopak letos ocenil izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu, podle nějž vede soud proti Izraeli a Spojeným státům „hon na čarodějnice“.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat