17. července 2019 7:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA uvalily sankce na barmské generály a jejich rodiny. Důvodem je údajná lhostejnost vůči Rohingům

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington Spojené státy uvalily sankce na čtyři barmské generály včetně vrchního velitele armády Min Aun Hlaina za etnické čistky menšinových Rohingů. Postih, který zahrnuje zákaz cestování do USA, se vztahuje i na příslušníky jejich rodin. Ve středu to oznámilo ministerstvo zahraničí USA.

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že barmská vláda „projevuje nečinnost a netrestá osoby odpovědné za porušování lidských práv a za násilnosti“. Opakovaně se objevují zprávy o tom, že k těmto činům se armáda uchyluje na celém území státu. Skutečnost, že úřady propouštějí na svobodu vojáky odpovědné za vraždění, je podle americké diplomacie „pobuřujícím příkladem opakující se a rozsáhlé beztrestnosti armády a jejího nejvyššího velení“.

Podle agentury Reuters jsou ve středu vyhlášené sankce zatím nejtvrdším krokem Washingtonu proti barmskému režimu, který USA obviňují z masakrů muslimského etnika Rohingů. OSN označuje postup Barmy vůči menšinovým Rohingům za genocidu. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v srpnu prohlásil, že barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij měla kvůli násilí páchaném na Rohinzích loni rezignovat.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili v barmském Arakanském státě na řadu policejních stanovišť, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700 000 Rohingů, kteří tam nyní žijí v uprchlických táborech.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz