Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA strávily tři dny v platební neschopnosti. Astronauti museli zůstat ve vesmíru

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: U.S. Marine Corps

WASHINGTON/PRAHA Tři dny strávily Spojené státy v situaci tzv. „ vládního shutdownu“. Americký senát již po osmnácté za 42 let odmítl poskytnout finance na běžný provoz vlády. Během třídenního vyjednávání vláda nevydávala nové pasy, víza ani zbrojní průkazy, astronauti se nemohli vrátit na Zem a vojáci nedostávali zaplaceno. Demokratická strana nakonec návrh na financování vlády schválila.

„Za několik hodin bude mít vláda peníze,“ řekl Chuck Schumer, šéf demokratických senátorů, v pondělí z tribuny Senátu. Uvedl, že finanční toky budou otevřeny do 8. února.  Podle televize CNN návrh na ukončení rozpočtového provizoria rychle získal dostatečný počet hlasů. Při hlasování ho podpořilo 81 ze stovky senátorů.

Finanční toky budou podle senátního návrhu otevřeny do 8. února. Demokraté očekávají, že do té doby se podaří dojednat s republikány dohodu chránící před deportací přistěhovalce bez práva trvalého pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Bílý dům: Demokraté dostali rozum

Bílý dům přivítal, že „demokraté dostali rozum“. Podle mluvčí Sarah Sandersové lze očekávat, že prezident podepíše zákon o dalším financování vlády ještě v průběhu pondělí. Mluvčí ale upozornila, že Trump „přistoupí na dlouhodobou dohodu o přistěhovalectví jen a pouze v případě, že bude dobrá pro stát“.

Vzhledem k tomu, že Sněmovna reprezentantů minulý týden schválila návrh na další financování vlády do 16. února, bude muset o senátním návrhu znovu hlasovat, neboť je v něm uvedeno jiné datum.

Podle amerických médií byli republikánští vyjednávači v kontaktu s demokraty celý víkend až do ponděůla. Vůdce republikánských senátorů Mitch McConnell v pondělí vyjádřil naději, že se podaří dojednat dohodu nejen o programu DACA, který mladé přistěhovalce chrání, ale také o hraniční zdi, vojenském rozpočtu, výdajích na likvidaci živelních pohrom a dalších rozpočtových otázkách.

Od soboty neměla vláda dost peněz na provoz

Od soboty neměla americká vláda dostatek peněz na běžný provoz a musela proto uzavřít část vládních úřadů. Stovkám tisícům státních zaměstnanců hrozilo, že budou muset nastoupit na neplacenou dovolenou.

Proces známý v americkém prostředí jako „government shutdown“, tedy přerušení provozu vlády, proběhl od roku 1976 celkem 18krát. Pouze v osmi případech však museli státní zaměstnanci nastoupit na neplacenou dovolenou.

Pokud by platební neschopnost vlády pokračovala, neplacené volno by si museli vzít například zaměstnanci americké NASA. V práci by zůstala jen úzká skupina pracovníků, kteří by hlídali bezpečnost astronautů. Ti by se však po dobu trvání „shutdownu“ domů vrátit nemohli.

Od minulého pondělí byly uzavřeny národní parky a muzea. V sobotu správci uzavřeli také přístup na sochu Svobody. I v případě, že by demokraté návrh financování neodsouhlasili, by se ale tato památka podle newyorského guvernéra Andrewa Cuoma veřejnosti znovu otevřela. Na její provoz by uvolnil peníze stát New York. 

Podobným způsobem postupovali guvernéři jednotlivých amerických států při poslední platební neschopnosti americké administrativy na podzim 2013. Demokratický guvernér Cuomo uvedl, že socha Svobody přináší velké příjmy turistickému průmyslu státu New York, ale také symbolicky vítá imigranty přicházející do USA.

Bez pasu i zbrojního průkazu

Žádný z amerických občanů si během finanční neschopnosti nemohl vyřídit pas, zbrojní průkaz ani vízum pro vycestování ze Spojených států. Vyplácení sociálního pojištění i poštovní servis naopak fungovalo nepřetržitě. V provozu byla kontrola letecké i železniční dopravy, pohraniční služba i bezpečnostní složky.

Poslední „shutdown“ proběhl v roce 2013 za vlády prezidenta Baracka Obamy a trval 17 dní. Podle televize CNN Američané ztratili během posledního přerušení provozu vlády téměř 2 miliardy dolarů na produktivitě.

Reálné obavy zastihly obyvatele Washingtonu D.C.. Oblast totiž jako jediná administrativní jednotka ve Spojených státech spadá přímo pod financování federální vlády. Starosta města proto již v pátek na tiskové konferenci uklidňoval situaci s tím, že odvoz odpadků nebude přerušen.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...