„Existují ekonomické nástroje nátlaku, existují samozřejmě i vojenské nástroje nátlaku, které by Spojené státy mohly proti Putinovi použít,“ řekl Vance pro The Wall Street Journal.. „Existuje velká řada formulací a konfigurací, ale záleží nám na tom, aby Ukrajina měla suverénní nezávislost,“ míní.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že ruská strana dříve „takové formulace neslyšela“, a proto „očekáváme, že (během dalších kontaktů s Američany) dostaneme doplňující vysvětlení“.
Americký prezident Donald Trump ve středu jednal o válce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odděleně také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Americkým představitelům nařídil, aby zahájili rozhovory o ukončení konfliktu, který trvá již téměř tři roky.
Telefonáty se uskutečnily krátce poté, co americký ministr obrany Pete Hegseth sdělil v Bruselu ukrajinským vojenským spojencům, že návrat k hranicím Ukrajiny před rokem 2014, tedy před anexí Ruskem Krymu, je nerealistický. Dodal, že USA nevidí členství Kyjeva v NATO jako součást řešení.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvUkrajinci se po oznámení obávali, že se Trump chystá prodat jejich zemi. Americký prezident již dříve ale ujistil, že Ukrajina bude zapojena do mírových rozhovorů s Ruskem.
Páteční jednání v Mnichově
Ve čtvrtek pak Trump sdělil, že v pátek budou mít v Mnichově schůzku vysoce postavení lidé z Ruska, z Ukrajiny a ze Spojených států, aby o ukončení války jednali. Ukrajinská strana později uvedla, že taková jednání jsou předčasná a že nejprve je třeba, aby Spojené státy, Evropa a Ukrajina zaujaly společný postoj.
„Myslím, že z toho vzejde dohoda, která mnoho lidí šokuje,“ řekl Vance listu WSJ.