Vyhledávání hesla „stěhování do Kanady“ na serveru Google během 24 hodin po uzavření volebních místností na východním pobřeží USA stouplo o 1 270 procent. Podobná vyhledávání týkající se stěhování na Nový Zéland narostla dokonce o téměř 2 tisíce procent, zatímco v případě Austrálie o 820 procent, informovala o tom agentura Reuters.
Ve středu večer východoamerického času dosahovala vyhledávání možností emigrace do trojice těchto zemí rekordních hodnot, uvedl jeden z představitelů firmy Google. Absolutní čísla společnost nesděluje, ale z dat webu imigračního úřadu Nového Zélandu je patrné, že 7. listopadu zaznamenal kolem 25 tisíc nových uživatelů z USA, zatímco ve stejný den před rokem jich bylo jen 1 500.
Prudký nárůst poptávky zažívají i někteří právníci, kteří se problematikou zabývají. „Každou půlhodinu přichází nový e-mailový dotaz,“ řekl Evan Green z nejstarší kanadské právnické firmy zabývající se imigrací Green and Spiegel.
Náhlé nadšení pro emigraci je podobné výrazně zvýšenému zájmu o stěhování do zahraničí, který se projevil už po Trumpově prvním volebním vítězství v roce 2016. Tentokrát však jeho znovuzvolení následovalo po obzvláště rozdělující kampani, po níž téměř tři čtvrtiny amerických voličů podle společnosti Edison Research uvedly, že mají pocit, že americká demokracie je ohrožena.
Mnoho Američanů se podle Reuters také obává, že by Trumpovo prezidentství mohlo vrazit ještě větší klín mezi demokraty a republikány v oblastech, jako jsou otázky rasy, pohlaví či reprodukčních práv.
„Trump je samozřejmě impulsem, ale je to také otázka společnosti. Většina Američanů ho volila a někteří lidé se už v takové společnosti nutně necítí dobře. Lidé se bojí, že přijdou o svobody,“ myslí si Green.