12. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Washington vyslal protiraketový radar ke KLDR. Z moře bude hlídat odpálení střel

Americký na moři plující radar X-band. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký na moři plující radar X-band. | foto: United States Missile Defence Agency/ Wikimedia

PRAHA Pentagon vyslal další na moři plující radar ke Korejskému poloostrovu. Jde o reakci na nedávné nukleární hrozby ze strany Severní Koreje. Radar bude umístěn přibližně šestnáct set kilometrů od korejského pobřeží a bude mít za úkol pomoci americké armádě detekovat odpálené rakety.

Podle zpravodajského serveru televize FOX, je zvýšení monitorovacích kapacit armády Spojených států v oblasti severu Korejského poloostrova důsledkem proslovu diktátora KLDR Kim Čong-Una. Ten ve svém novoročním projevu řekl, že Severní Korea dospěla do „finální fáze“ vývoje mezikontinentální balistické rakety.

V neděli severokorejský ministr zahraničí prohlásil, že raketu může KLDR odpálit „kdykoli a kdekoli“. Spojené státy tak vyslaly již druhý radar na Dálný východ. Na korejskou hrozbu reagovala odcházející administrativa prezidenta Baracka Obamy. Náměstek ministra obrany Ash Carter v úterý uvedl, že americká armáda je schopná sestřelit každou raketu, která by se přiblížila Spojeným státům.

Následně dodal, že armáda bude spíše sbírat informace o letu rakety, pokud „přímo neohrozí USA“ uvedlo BBC. „Protože by mohlo být více ku našemu prospěchu ušetřit náš stíhací arzenál a získat zpravodajské informace o letu,“ dodal Carter.

Carter bude muset ministerstvo obrany opustit se zbytkem administrativy prezidenta Obamy, ale jeho nástupce generál Joseph Dunford byl u jeho projevu a s Carterovým názorem souhlasil.

V následném společném prohlášení Japonska, USA a Jižní Koreje řekl americký velvyslanec, že státy „nebudou tolerovat nukleární Severní Koreu, a že Kimův režim bude čelit důsledkům svých nukleárních snah“.

Vůbec první reakci na Kimův projev vypustil nově zvolený prezident Trump na Twitteru. „Severní Korea právě oznámila že je ve finální fázi vývoje jaderné zbraně schopné zasáhnout část USA. To se nestane!“ napsal Trump. Nespecifikoval však, jak toho chce jeho administrativa dosáhnout, napsala televize FOX.

03.ledna 2017 v 00:05, příspěvek archivován: 11.ledna 2017 v 15:04

North Korea just stated that it is in the final stages of developing a nuclear weapon capable of reaching parts of the U.S. It won't happen!

Severní Korea podnikla v minulém roce dva jaderné testy. Celkem jich bylo provedeno již pět, což zvýšilo obavu, že severokorejci zaznamenali významný posun ve vývoji jaderných zbraní.

Na druhou stranu Korejská lidově demokratická republika nikdy nebyla schopná vyvinout raketu, která by dokázala nést jadernou hlavici na dlouhou vzdálenost. Experti odhadují, že by vývoje takové rakety mohla dosáhnout do pěti let.

Organizace spojených národů v návaznosti na výstupy diplomatů z Japonska, Jižní Koreje a Spojených států několikrát vyzývala KLDR k ukončení jaderných a raketových testů.

Výročí Charty 77

Výročí Charty 77

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz