Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Džihádisté se blíží Bagdádu, Američané vyslali do Iráku vojáky

Svět

  9:38aktualizováno  15:16
WASHINGTON - Boje v Iráku se v noci na úterý přiblížily ke středisku provincie Dijála, k městu Bákubá. Ovládnutím tohoto města by islámští radikálové získali přístup k hlavním silničním tahům do Bagdádu, který leží asi 60 kilometrů na jih. Spojené státy vysílají do Bagádu až 275 mužů. kteří mají chránit tamní americké velvyslanectví.

Bojový výcvik dobrovolníků v Iráku (ilustrační snímek). foto: Reuters

Do Tall Afaru v severní provincii Ninive, jež radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) dobyli v pondělí, v úterý dorazily armádní posily. Na cíle v oblasti Tall Afaru útočilo irácké letectvo a ISIL má podle posledních informací v rukou jen část města.

Dopoledne se ISIL nakrátko zmocnila několika míst na západě Bákuby, avšak iráčtí vojáci spolu s šíitskými milicemi místa dobyli zpět. Ve městě ale zavládl strach a mnoho občanů se rozhodlo odejít. Bákubu zaplavili vládní vojáci a šíitští bojovníci.

V úterý se ISIL pokusila ovládnout vesnici Bašír vzdálenou asi 15 kilometrů od Kirkúku. Obývají ji hlavně Turkmeni vyznávající šíitský islám. Útok ISIL pomohli vesnici odrazit kurdští milicionáři, kteří dorazili z Kirkúku. Podle irácké policie byl v asi hodinovém boji zraněn velitel kurdské jednotky a šest jeho strážců padlo.

Irácká armáda bojuje s džihádisty:

ISIL postupuje týden od Mosulu na jih směrem k Bagdádu s cílem vytvořit na severu Iráku a Sýrie chalífát. Bojové úspěchy hlásí nově ze západoirácké provincie Anbár. Bojovníci organizace údajně sestřelili armádní vrtulník u Fallúdže a zničili vojsku několik tanků. Vojáci před ISIL uprchli ze základny u provinčního střediska Ramádí. Provincii Anbár olbsazuje ISIL od začátku roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Rychlý postup ISIL z minulého týdne znepokojuje sousední Írán. V Bagdádu je podle stanice BBC velitel íránských elitních revolučních gard Kásem Sulejmání a pomáhá velitelům šíitským milicí koordinovat postup proti rebelům. O vojenské pomoci irácké vládě uvažují také USA: jejich zástupce v pondělí krátce o Iráku jednal s představitelem Íránu na okraj vídeňských rozhovorů o íránském jaderném programu. Vojenskou spolupráci s Íránem v Iráku ale Spojené státy vyloučily.

Británie chce obnovit vztahy s Íránem

  • Británie je podle ministra zahraničí Williama Hagua připravena obnovit diplomatické vztahy s Íránem, které přerušila po útocích na britskou ambasádu v Teheránu v roce 2011.
  • Mezi důvody, které vedly ke zlepšení britsko-íránských vztahů, BBC uvádí loňské zvolení nového íránského prezidenta Hasana Rúháního a dohodu ze začátku roku o způsobu řešení íránského jaderného programu.
  • Bývalý britský velvyslanec v Íránu William Patey připustil, že ve sbližování hraje roli i společný zájem o vývoj v Iráku, kde sunnitští bojovníci ohrožují vládnoucí šíity, kteří jsou u moci i v Teheránu. "Je možnost mít konstruktivnější vztahy s Íránem, protože existuje větší nepřítel, a to ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě)," řekl BBC Patey.

V Íránu jednal v pondělí předseda vlády autonomní vlády iráckých Kurdů Ničirvan Barzání. V rozhovoru pro BBC řekl, že Irák se už nevrátí do podoby, v níž byl do minulého úterka, kdy organizace ISIL ovládla Mosul. Současná krize je podle něj důsledkem zanedbávání zájmů sunnitů iráckou vládou a řešením je pouze vytvoření autonomní sunnitské oblasti.

"Je třeba, aby o tom rozhodli lidé ze sunnitských částí země, ale myslím, že by to pro ně bylo nejlepší. Sunnitská oblast by pro ně byla dobrá, tak jako je pro nás Kurdistán," řekl Barzání. Podle něj neexistuje vojenské řešení. "Sunnité se cítí osamoceni. Do politického procesu je třeba zapojit různé kmeny a společenství," dodal.

VÍCE ZDE:

Američané v Iráku

Americký prezident Barack Obama.

Obama se kvůli Iráku v pondělí rovněž sešel se zástupci klíčových ministerstev a bezpečnostními poradci, žádné rozhodutí o americké pomoci irácké vládě však podle Reuters nepadlo. "Tato jednotka se rozmisťuje kvůli ochraně amerických občanů a majetku, pokud to bude nutné, a je vybavena pro boj," uvedl Obama v dopise, kterým oznámil vyslání vojáků Kongresu, jehož souhlas k němu na základě federálního zákona nepotřebuje. Podle Obamy zůstanou vojáci v Iráku do chvíle, než se situace uklidní.

Agentura AP uvedla, že již nyní je v Iráku okolo 160 příslušníků americké armády a námořnictva, z nichž někteří dorazili v posledních dnech.

V oblasti Perského zálivu mají Američané také dvě letadlové lodě se stovkami příslušníků námořní pěchoty, které by mohly být využity k podpoře případné americké operace na pomoc irácké vládě proti radikálům. Obama však již dříve uvedl, že američtí vojáci do bojů nezasáhnou a zvažuje jiný druh pomoci. Hovoří se například o vyslání bezpilotních letadel.

Bojovníci ISIL střílejí do svých zajatců.

Šéf Bílého domu v pondělí řešil americký postup v současné irácké situaci se svým bezpečnostním týmem, který tvoří mimo jiné ministři zahraničí John Kerry, obrany Chuck Hagel a spravedlnosti Eric Holder, šéf CIA John Brennan či bezpečnostní poradkyně Susan Riceová. "Prezident bude i nadále v příštích dnech konzultovat (situaci) se svým národně bezpečnostním týmem," uvedl po pondělní schůzce Bílý dům v prohlášení bez dalších podrobností.

ISIL zveřejnil video, na němž ponižuje a popravuje své zajatce:

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.