Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Černý dým nad ruským konzulátem v USA: pálily se citlivé dokumenty, Moskva čeká razie

Náhodní kolemjdoucí si fotili dým, který vycházel z komínu ruského konzulátu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náhodní kolemjdoucí si fotili dým, který vycházel z komínu ruského konzulátu v... | foto: ČTK

SAN FRANCISKO Rusko považuje výhrůžku, že USA prohledají ruský konzulát v San Francisku, za porušení mezinárodního práva. Prohledány mohou být podle USA i byty zaměstnanců. Generální konzul přiznal, že se v úřadu pálily dokumenty s osobním údaji o ruských občanech. Washington Rusko ve čtvrtek vyzval, aby do dneška uzavřelo svůj konzulát v San Francisku, dvě diplomatické kanceláře v New Yorku a Washingtonu.

Jde o odvetu za předchozí ruské rozhodnutí o výrazné redukci pracovníků amerických diplomatických zastoupení v Rusku. Podle magazínu Foreign Policy se dokumenty pálily i na washingtonské misi. Podle agentury Reuters mezitím ruští diplomaté začali určené objekty vyklízet.

Podle agentury Reuters dnes ruští diplomaté pracovali na vyklízení tří určených objektů včetně konzulátu v San Francisku, a uposlechli tak výzvu USA. Personál konzulátu vynášel z šestipodlažní budovy v San Francisku nábytek a drobné předměty do dodávek, které pak odjely pryč. Po 20 až 30 minutách se vrátili pro další věci.

Odpoledne místního času však na střeše konzulátu stále vlála ruská vlajka. Někdo dokonce otevřel okno nad hlavním vchodem a vyvěsil tam malou ruskou vlajku. Dění sledovala skupina ruských novinářů a zvědavých přihlížejících.

V San Francisku v pátek vyvolal pozdvižení kouř, který stoupal z budovy ruského konzulátu. Lidé z okolí kvůli tomu zavolali hasiče. Zaměstnanci je ale nevpustili dovnitř a řekli, že je vše v pořádku a pálí se nespecifikované předměty.

Ruská televize Pervyj kanal uvedla, že americká strana se rozhodla učinit problém i z pálení dokumentů s osobními údaji ruských občanů. V Kalifornii žije početná komunita Rusů, konzulát jich registruje 100 tisíc, což představuje

tuny dokumentace, upozornil Pervyj kanal.

„Postaráme se o zničení toho, co nemůžeme odvézt. Jde o pasové i vízové záležitosti. Jde o osobní údaje mnoha ruských i amerických občanů, nemůžeme je prostě vyhodit do odpadků. Některé dokumenty skartujeme nebo spálíme,“ řekl generální konzul Sergej Petrov.

„Diplomaté pracující v cizích státech nemohou chránit sami sebe. Naši bezpečnost musí zajistit hostitelská země, v tomto případě USA,“ dodal Petrov, který je často se zahraničními návštěvníky na oficiální stránce konzulátu focen před luxusním krbem.

Rusové jen „konzervují“ budovu, komentáře jsou dezinformačním cirkusem

Ruské ministerstvo zahraničí podle serveru RT.com předpokládá, že v sobotu budou americké tajné služby provádět v budově ruského konzulátu razii. Podle mluvčí ministerstva Marie Zacharovové by se razie navíc neměla týkat jen budov konzulátu, ale také bytů zaměstnanců. Ti bydlí v budově a jsou kryti diplomatickou imunitou. Už v pátek jim prý bylo nařízeno, aby opustili své domovy až na 12 hodin.

Na spekulace o černém dýmu nad budovou v sobotu podle RT.com zareagovala mluvčí Zacharovová poznámkou, že jde o sehraný dezinformační „cirkus“. Uvedla, že zaměstnanci konzulátu dělají všechno pro to, aby „zakonzervovali“ budovu před vypršením času k vyklizení. „Zachovávají rusko-americké vztahy. Abychom si je ušetřili pro lepší časy,“ komentovala černý kouř mluvčí ministerstva zahraničí.

„V této souvislosti mohou být zavírána okna, stahovány závěsy, vypínána světla, splachována voda, zamykány dveře, vyhazovány odpadky, vypínána topení, zapínány systémy pro podporu života a mnoho dalších věcí,“ vysvětlila Zacharovová.

Diplomaté bojují ve stylu „oko za oko“

Zavření ruského konzulátu v San Francisku je zatím poslední odvetou v diplomatické rozepři mezi Washingtonem a Moskvou. Spojené státy vyzvaly ve čtvrtek Rusko, aby do soboty uzavřelo svůj konzulární úřad v San Francisku, diplomatickou kancelář ve Washingtonu a jedno z konzulárních oddělení v New Yorku. Jednalo se o odvetu za ruské oznámení omezit početní stav amerických konzulátů v Rusku. Moskva tak reagovala na nový americký sankční zákon, který omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem.

Ruský konzulát v San Franciscu.
Černý kouř vycházel z ruského konzulátu..

Rusko předvolalo zástupce amerického velvyslance v Moskvě

Média nyní spekulují, jaká bude další ruská odpověď v této „diplomatické válce“, vedené ve stylu „oko za oko“. Například podle internetového listu Gazeta.ru by Moskva mohla požadovat uzavření amerického konzulátu v Jekatěrinburgu či Vladivostoku.

V návaznosti na předchozí kroky už v sobotu odpoledne ruské ministerstvo zahraniční předvolalo zástupce amerického velvyslance v Moskvě Anthonyho Godfreyho. Rusko mu předalo protestní nótu proti plánovanému prohledání ruské obchodní mise ve Washingtonu, která patří mezi pracoviště, jež má Rusko uzavřít. Ministerstvo v nótě hovoří o „nelegální inspekci“, kterou by americké služby mohly využít k provokaci a umístit na misi „kompromitující materiál“.

„Předvolali jsme radu z amerického velvyslanectví Anthonyho Godfreye. Byl mu předán protestní dopis týkající se úmyslu amerických úřadů prohledat ruskou obchodní misi ve Washingtonu,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Podle agentury Interfax ruské ministerstvo považuje úmysl prohledat misi v nepřítomnosti ruských zástupců za agresivní čin. Ministerstvo také varovalo USA před porušením imunity ruských diplomatických misí, protože v opačném případě bude Moskva nucena reagovat recipročně. Rusku se nelíbí ani to, že USA pohrozily prohledáním sanfranciského konzulátu a bytů jeho zaměstnanců.

Budeme tvrdě odpovídat, vzkazuje Lavrov

„Budeme tvrdě odpovídat na ty věci, které jsou úplně zbytečné, jen aby nám uškodily, a které jsou diktovány jen přáním pokazit naše vztahy se Spojenými státy,“ prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov před studenty Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Reakce podle něj bude následovat po vyhodnocení situace. „Budeme přemýšlet, jak odpovědět,“ prohlásil rovněž poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov, podle kterého se Američané dopouštějí „nepřátelského převzetí“ nemovitostí ruské diplomacie v USA.

Také Spojené státy jsou také připraveny učinit další opatření, pokud bude třeba. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová. Ta ale doufá, že se celá situace vyřeší.

, ,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...