4. června 2019 8:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA vyzvaly Čínu, ať na výročí masakru propustí politické vězně. Peking zuří

Bezpečnostní opatření na náměstí Tchien-an-men v Pekingu při příležitosti 30.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní opatření na náměstí Tchien-an-men v Pekingu při příležitosti 30.... | foto: ČTK

PEKING/WASHINGTON Čínská diplomacie ostře odsoudila výzvu amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby Peking u příležitosti 30. výročí krvavého zásahu čínské armády proti demonstrantům na náměstí Tchien-an-men propustil politické vězně.

Čínská vláda kvůli výročí zpřísnila podle světových agentur bezpečností opatření okolo turisty navštěvovaného náměstí, kde nepřipouští jakékoli připomínky masakru. Ty se chystají v Hongkongu a na Tchaj-wanu, podle jehož prezidentky se Peking stále snaží skrývat pravdu.

Pompeova výzva je podle čínské ambasády ve Washingtonu hrubým vměšováním do vnitřních záležitostí země a šéf americké diplomacie dal najevo své „předsudky a aroganci“. „Lidská práva v Číně na tom nikdy nebyla lépe,“ uvedlo podle Reuters velvyslanectví ve Washingtonu.

Bezpečnostní opatření na náměstí Tchien-an-men při příležitosti 30. výročí...
Bezpečnostní opatření na náměstí Tchien-an-men v Pekingu při příležitosti 30....

Armádní zásah na pekingském náměstí Tchien-an-men ukončil v noci ze 3. na 4. června 1989 šest neklidných týdnů, během kterých statisíce lidí prostřednictvím demonstrací a hladovek volali po větší demokratizaci země. Přesný počet obětí znám není, udává se v rozmezí několika set až několika tisíc.

Vzpomínková shromáždění se dnes jako každoročně chystají v Hongkongu a na Tchaj-wanu, odkud se opět ozývá kritika poměrů v Číně. Otázka tohoto ostrova je pro Peking velmi citlivá, neboť prodemokratickou zemi si Čína nárokuje jako svou provincii. Vztahy mezi oběma státy se zhoršují od roku 2016, kdy se stala prezidentkou Cchaj Jing-wen.

„Čínská vláda nejen že neplánovala kát se za prohřešek minulosti, ale stále se snažila ukrývat pravdu,“ uvedla prezidentka na facebooku k výročí krvavých událostí.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.