29. ledna 2017 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA zabíjely v Jemenu. Zemřelo na 41 členů al-Káidy a 16 civilistů

Vrtulník AH-64 Apache | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník AH-64 Apache | foto: Reuters

WASHINGTON Při zásahu v Jemenu v neděli zahynulo čtyřicet jedna domnělých členů al-Káidy a šestnáct civilistů, z toho osm žen a osm dětí. S odvoláním na jemenského činitele o tom informovala agentura AFP. Americká armáda pro AP uvedla, že při útoku zemřel jeden člověk a tři další jsou zranění. Útok nařídil americký prezident Donal Trump

Podle AFP jde o první úder Spojených států v Jemenu od nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa.

USA ve středojemenské provincii Bajdá nasadily drony a vrtulníky s těžkými kulomety. Cílem byly úkryty al-Káidy ve škole, mešitě a zdravotnickém středisku, řekl jemenský činitel, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Počty obětí AFP potvrdily i zdroje z místních kmenů, podle nichž USA zaútočily i na domy tří kmenových vůdců napojených na al-Káidu.

Podle Reuters zemřelo při zásahu několik blíže neurčených lidí, včetně tří údajných příslušníků Al-Káidy. Jeden byl vysokým představitelem jemenské odnože této teroristické sítě a zbylí dva jeho bratři.

Al-Káidu na Arabském poloostrově (AQAP) považují USA za nejnebezpečnější z buněk této globální sítě islamistů. Jemenská odnož má na svědomí bombové útoky proti jemenskému státu, plánovala atentáty proti americkým dopravním letadlům a přihlásila se i k masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Při tomto útoku islamisté v lednu 2015 zavraždili 12 lidí.

Při bojích o kontrolu oblastí u pobřeží Rudého moře padlo v Jemenu v posledních 24 hodinách devadesát povstalců a kolem dvaceti provládních vojáků. S odvoláním na armádní a lékařské zdroje o tom informovala AFP.

ČTK