21. června 2019 20:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA žádají, aby se kvůli Íránu sešla Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rada bezpečnosti OSN | foto: Reuters

Washinghton pojené státy se v noci na pátel ocitly na pokraji ozbrojeného konfliktu s Íránem, prezident Donald Trump ale na poslední chvíli rozkaz k úderu proti íránským cílům odvolal. Napsal to deník The New York Times a na Twitteru to v sobotu potvrdil sám Trump. Následky včetně lidských obětí by podle něj byly neúměrné.

Údery na tři cíle včetně radaru či raketové baterie měly být odvetou za akci íránských revolučních gard, které sestřelily americký bezpilotní stroj RQ-4 Global Hawk. Stroj za 130 milionů dolarů (2,9 miliardy Kč) byl podle Pentagonu zasažen v mezinárodním vzdušném prostoru. Podle revolučních gard byl stroj sestřelen, když sbíral data nad íránským územím.

21.června 2019 v 15:03, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 20:44

....On Monday they shot down an unmanned drone flying in International Waters. We were cocked & loaded to retaliate last night on 3 different sights when I asked, how many will die. 150 people, sir, was the answer from a General. 10 minutes before the strike I stopped it, not....

USA podle Reuters požádaly, aby kvůli Íránu v pondělí na uzavřeném zasedání jednala Rada bezpečnosti OSN. Také Teherán chce incident s dronem postoupit OSN. Trump navíc podle NBC News naznačil ochotu jednat bez předběžných podmínek s íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím, případně s prezidentem Hasanem Rúháním.

„Byli jsme připraveni k odvetě ve třech různých směrech, když jsem se dotázal, kolik lidí zemře,“ napsal dnes Trump. „Bude to 150 lidí, zněla odpověď generála. Deset minut před úderem jsem to zastavil, protože by to bylo neúměrné oproti sestřelení nepilotovaného dronu,“ uvedl prezident.

Velitel letectva revolučních gard Amír Alí Hádžízáde dnes řekl, že Írán se rozhodl nezasáhnout americký letoun s 35 lidmi na palubě, který prý americký dron doprovázel. Podle Hádžízádeho šlo o námořní hlídkový letoun Boeing P-8 Poseidon. Íránci prý navíc americký dron několikrát varovali, než ho sestřelili. Íránské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Teherán má „nevyvratitelný důkaz“, že letadlo vstoupilo do íránského vzdušného prostoru.

21.června 2019 v 15:03, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 20:41

....Death to America. I terminated deal, which was not even ratified by Congress, and imposed strong sanctions. They are a much weakened nation today than at the beginning of my Presidency, when they were causing major problems throughout the Middle East. Now they are Bust!....

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) po incidentu vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem. Přelety tohoto regionu zastavily i společnosti Air France-KLM, Quantas, British Airways, Malaysia Airlines nebo Emirates Airlines. Český Úřad pro civilní letectví vyčkává na další postup, který případně chystá Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

Bílý dům se podle amerických médií ocitl na křižovatce, kdy váhá mezi okázalou demonstrací síly a slibem vyhnout se ozbrojeným konfliktům. Trump zatím volí zdrženlivost, ale s rostoucí agresivitou Teheránu nemusí být takové stanovisko konečné, píší komentátoři. Podle serveru Politico ignoroval Trump výzvy Pentagonu a některých republikánských poslanců, aby proti Teheránu tvrdě zasáhl. Místo toho se rozhodl dostát svému slibu z volební kampaně v roce 2016, kdy se zavázal, že se vyhne „zbytečným válkám“ na Blízkém východě.

Své rozhodnutí Trump podle médií konzultoval se svými přáteli včetně moderátorů televize Fox News. Řekl jim prý, že na vojenskou odpověď tlačí bezpečnostní poradce John Bolton. „John miluje války,“ stěžoval si prezident a dodal, že válka s Íránem by mohla jeho prezidentský mandát zničit.

Bílý dům ve čtvrtek uspořádal pro kongresové předáky brífink o situaci týkající se Íránu, ale demokraté si poté podle AP stěžovali, že nemají jasno o Trumpových nadcházejících krocích. O připravované a nakonec zrušené odvetě ale Bílý dům neinformoval demokratickou předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, která je po viceprezidentovi Mikeu Penceovi druhá v případném krizovém nástupnictví.

21.června 2019 v 19:39, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 20:42

VIDEO: House Speaker Nancy Pelosi says an Iran strike would be "very provocative": "I'm glad that the President did not take that" https://t.co/6GPQtWc9ay

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

House Speaker Nancy Pelosi says an Iran strike would be "very provocative": "I'm glad that the President did not take that" https://t.co/6GPQtWc9ay

Trump v pátek telefonicky jednal se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem a oba se shodli, že je nezbytné zajistit stabilitu na Blízkém východě i na globálním ropném trhu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek Íránu a USA radil zdrženlivost a generální tajemník OSN António Guterres zase „ocelové nervy“. Americký zmocněnec pro Í

Předseda Evropské rady Donald Tusk v pátek odmítl názor, že Evropská unie se k vyhrocenému napětí mezi USA a Íránem staví příliš pasivně. Domnívá se ale, že někdy je lepší nezasahovat, proto nevidí důvod, aby na situaci reagoval unijní summit konkrétním prohlášením.rán Brian Hook v Rijádu prohlásil, že je důležité udělat vše ke zmírnění napětí. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové řekla, že Německo vítá Trumpovo rozhodnutí útok zastavit, což je znakem toho, že Trump si vojenskou konfrontaci nepřeje.

Teherán již ve čtvrtek informoval, že incident týkající se bezpilotního stroje chce projednat v OSN.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.