8. srpna 2019 22:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americké úřady podnikly rekordní zátah proti migrantům. Na hranicích přitom čeká 40 tisíc žadatelů o azyl

Americká pohraniční stráž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká pohraniční stráž. | foto: Reuters

Jackson (USA)/Mexiko Spojené státy v rámci rozsáhlého zásahu v továrnách na zpracování potravin zadržely ve státě Mississippi 107 Mexičanů, uvedl podle agentury Reuters mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Zadrženi byli v rámci středeční operace namířené proti migrantům. Na americko-mexických hranicích přitom podle agentury AP čeká 40 000 žadatelů o azyl v USA.

Americké imigrační úřady podnikly zátah v továrnách na zpracování potravin ve středu a zadržely přitom 680 lidí. Na rekordně velkém zátahu se podílelo asi 600 agentů imigračního úřadu a akce se týkala několika firem a jejich továren zejména na zpracování drůbeže.

Americký prezident Donald Trump v červnu Mexiku pohrozil, že pokud nezastaví příliv migrantů do USA, začne zavádět cla na dovoz mexického zboží. Mexiko kvůli tomu souhlasilo s dohodou, která mu poskytla 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do Spojených států. Dohoda zároveň předpokládá, že žadatelé o azyl budou z USA vraceni do mexických měst, aby tam vyčkali na výsledek azylové procedury v USA.

V mexických městech je podle AP a mexické vlády na čekacích listinách pro udělení azylu nebo v pořadnících na slyšení u amerických soudů nejméně 40 000 migrantů, převážně ze zemí Latinské Ameriky a Afriky.

V Ciudad Juárez, které sdílí hranici s americkým El Pasem, bylo v květnu na čekací listině 5600 osob. Spojené státy denně vyřídí dvacet až třicet žádostí.

Kvůli červnové dohodě se značně rozšířila i čekací listina v Tijuaně na severozápadě Mexika. Svůj podíl na tom mají také anglofonní přistěhovalci z Kamerunu, kteří z převážně francouzsky hovořící země utíkají před údajným útlakem ze strany vlády.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.