Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA zavedou sankce proti organizátorům převratu v Barmě, oznámil Biden

Pokračující protesty v Barmě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokračující protesty v Barmě. | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy uvalí sankce na organizátory nedávného vojenského převratu v Barmě a na subjekty, které na ně mají vazby. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil americký prezident Joe Biden.

Biden upřesnil, že podepsal exekutivní příkaz, který jeho administrativě umožní „okamžitě uvalit sankce vůči barmským armádním velitelům, kteří zorganizovali puč, jejich obchodním zájmům a rodinným příslušníkům“. Podle šéfa Bílého domu budou také zmražena aktiva v hodnotě miliardy dolarů, jež má barmská vláda v USA, aby k prostředkům neměli přístup barmští generálové.

V Barmě lidé protestují již několikátý den po sobě.
Proti demonstrujícím stojí barmská policie.

První cíle amerických sankcí související s převratem z 1. února americká vláda podle Bidena identifikuje tento týden. Prezident dodal, že USA budou uplatňovat vůči Barmě přísné vývozní kontroly a jsou připraveny zavést další opatření. Zároveň ale zdůraznil, že USA budou nadále podporovat barmské „zdravotnictví, občanskou společnost a další oblasti, z nichž mají přímý prospěch obyvatelé Barmy“.

Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací včetně českého ministerstva zahraničních věcí.

Sankční opatření USA se podle Reuters s největší pravděpodobností budou týkat generála Hlaina, který přitom spolu s dalšími generály už americkým sankcím čelí od roku 2019 kvůli perzekuci muslimského etnika Rohingů a dalších menšin. Dalším terčem sankcí by mohly být dvě holdingové společnosti barmské armády, jež mají obchodní zájmy v různých sektorech od bankovnictví přes telekomunikace a oděvní průmysl po trh s mědí a drahokamy.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...