Ministerstvo spravedlnosti zažalovalo samotnou firmu BP, vlastníky vrtu Macondo a majitele ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou si BP pronajala.
Ropná havárieExploze, která v dubnu usmrtila jedenáct lidí, vyústila v největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Podle vládních odhadů uniklo do moře kolem 757 milionů litrů ropy, než se po třech měsících podařilo poškozený vrt uzavřít. |
Podle žaloby způsobilo havárii z 20. dubna nedodržení bezpečnostních norem a operačních pravidel při využívání vrtu a provozu plošiny. Žalované firmy neměly vrt dostatečně pod kontrolou a nepoužívaly dostatečně bezpečné vrtné zařízení ani náležité monitorovací prostředky pro sledování stavu vrtné studně.
Ještě před vládní žalobou byly podány hromadné žaloby rybolovných firem, podniků turistického průmyslu, stravovacích a ubytovacích služeb a majitelů realit. K soudu v New Orleans bylo zatím podáno na 300 žalob, samostatnou zvláštní žalobu podal rovněž stát Alabama.
![]() |
Speciální prezidentská komise, která zkoumala okolnosti havárie, vytipovala jedenáct chybných rozhodnutí, která žalované společnosti učinily. Komise prý nevylučuje, že k celkem deseti zažalovaným firmám v budoucnu přibudou další, a to včetně společnosti Halliburton, která měla na starosti cementovou plombu poškozeného vrtu.