15. prosince 2010 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA zažalovaly BP za ropnou havárii v zálivu, vláda chce miliardy

British Petroleum (BP) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy British Petroleum (BP) |

WASHINGTON Americká vláda podala žalobu na britskou ropnou společnost BP a devět dalších firem, které měly podíl na havárii ropného vrtu v Mexickém zálivu. Exploze, která v dubnu usmrtila jedenáct lidí, vyústila v největší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Ministerstvo spravedlnosti zažalovalo samotnou firmu BP, vlastníky vrtu Macondo a majitele ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou si BP pronajala.

Ropná havárie

Exploze, která v dubnu usmrtila jedenáct lidí, vyústila v největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Podle vládních odhadů uniklo do moře kolem 757 milionů litrů ropy, než se po třech měsících podařilo poškozený vrt uzavřít.

Vláda očekává, že vysoudí miliardy dolarů, které pokryjí náklady na odstraňování bezprostředních následků havárie i dlouhodobějších škod na životním prostředí.

Podle žaloby způsobilo havárii z 20. dubna nedodržení bezpečnostních norem a operačních pravidel při využívání vrtu a provozu plošiny. Žalované firmy neměly vrt dostatečně pod kontrolou a nepoužívaly dostatečně bezpečné vrtné zařízení ani náležité monitorovací prostředky pro sledování stavu vrtné studně.

Ještě před vládní žalobou byly podány hromadné žaloby rybolovných firem, podniků turistického průmyslu, stravovacích a ubytovacích služeb a majitelů realit. K soudu v New Orleans bylo zatím podáno na 300 žalob, samostatnou zvláštní žalobu podal rovněž stát Alabama.

Rok 2010 v obrazech

Speciální prezidentská komise, která zkoumala okolnosti havárie, vytipovala jedenáct chybných rozhodnutí, která žalované společnosti učinily. Komise prý nevylučuje, že k celkem deseti zažalovaným firmám v budoucnu přibudou další, a to včetně společnosti Halliburton, která měla na starosti cementovou plombu poškozeného vrtu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz