29. října 2019 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bagdádího nástupce je mrtev, oznámil Trump. USA po třech dnech zlikvidovaly i nového šéfa Islámského státu

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abdalláh Kardaš | foto: Reprofoto/Twitter: Amichai Stein

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump podle agentury AFP oznámil, že Spojené státy po úspěšné likvidaci šéfa Islámského státu (IS) Abú Bakr al-Bagdádího, zlikvidovali i jeho údajného nástupce. Tím by mohl být bývalý voják Saddáma Husejna Abdulláh Kardaš.

„Právě nám potvrdili, že náhrada číslo jedna za Abu Bakra al-Bagdádího byla odstrananěna americkými vojáky. Měl údajně převzít jeho místo - teď je také mrtvý,“ napsal prezident na Twitter.

Zatím není jasné, koho prezident touto náhradou myslí. USA v předchozích dnech zlikvidovali mluvčího Islámského státu Abu al-Hasana al-Muhadžíra.

Americký týdeník Newsweek ale již minulý týden přišel se zprávou o tom, že IS má za zabitého vůdce Bagdádího plnohodnotnou náhradu, kterou má být Abdulláh Kardaš, někdejší irácký armádní důstojník za Saddáma Husajna.

Podle zdroje Newsweeku (citovaný jako operativec, jenž si přál, aby jeho totožnost včetně národnosti zůstala skrytá) byl Kardaš „vyvolen Bagdádím za šéfa IS již v srpnu (...) Bagdádího role byla již delší dobu jen okrajová“.

Kardaš se podle amerických zpravodajců znal s Bagdádím nejméně 15 let. Společně byli drženi v Američany kontrolovaném vězení Camp Bucca během invaze USA do Iráku v roce 2003. Není jasné, zda se poznali právě tam.

Pravděpodobný nástupce šéfa Islámského státu se narodil v 70. letech a bojoval v Iráku na straně Saddáma Husajna. Poté, co byl propuštěn z vězení, se přidal k Al-Kájdě. Ministerstvo zahraničí USA ve svých dokumentech o Kardašovi uvádí, že se podílel na „únosech, vraždách a obchodem s jazídskými ženami“.

, mhMartin Hampejs
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...