18. července 2017 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vnoučata, tety i bratranci mají zelenou. USA zmírnily Trumpův protiimigrační dekret

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Trump hodlá ve věci KLDR podniknout ostré kroky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump hodlá ve věci KLDR podniknout ostré kroky. | foto: Reuters

WASHINGTON Ministerstvo zahraničí Spojených států v pondělí rozšířilo kritéria pro získání víza na cestu do USA ze zemí, na které se vztahují podmínky částečně odblokovaného protiimigračního dekretu prezidenta Donalda Trumpa.

Reagovalo tak na rozhodnutí federálního soudu, který nařídil zmírnit původní přísný výklad prezidentova exekutivního nařízení. Informovala o tom agentura AP.

Nejvyšší soud na konci června částečně odblokoval dekret, který bránil ve vstupu do USA občanům šesti převážně muslimských zemí a všem běžencům, s tím, že do Spojených států mohou ti, kteří mají vztah bona fide, tedy v dobré víře, k lidem či subjektům v USA. Trumpova administrativa pak tento vztah definovala v případě rodin jen na rodiče, děti, sourozence či snoubence, ale již ne na vnoučata či prarodiče.

Proti tomuto přísnému výkladu se ohradil stát Havaj, který u federálního soudu se stížností uspěl. Nyní ministerstvo zahraničí vydalo velvyslanectvím instrukce, aby víza dostávali i prarodiče, vnoučata, švagři, švagrové, tety, strýcové, neteře, synovci, bratranci a sestřenice.

Trumpův dekret se vztahuje na obyvatele šesti většinově muslimských zemí Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska. Cesty do USA jim bez příslušných vazeb blokuje na 90 dní.

ČTK
  • 0Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz