3. září 2017 18:59, aktualizováno  22:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaútočí Američané na KLDR? Uvidíme, řekl Trump a naznačil možné embargo pro Čínu

Trump během tiskové konference odpovídal na dotazy ohledně násilí v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump během tiskové konference odpovídal na dotazy ohledně násilí v... | foto: Reuters

Spojené státy zvažují uvalení obchodního embarga na všechny země, které obchodují se Severní Koreou. Na Twitteru to v neděli napsal americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu také odmítl vyloučit útok na KLDR - prý se uvidí.

KLDR v neděli provedla patrně zatím svůj nejzávažnější jaderný test, když vyzkoušela vodíkovou bombu, která by mohla být použita v hlavici mezikontinentální balistické střely.

Podle světových médií už americkému prezidentovi dochází trpělivost s nerozhodným postojem světového společenství vůči KLDR. V jednom ze svých dnešních tweetů poznamenal, že politika „appeasementu“ vůči KLDR nebude fungovat.

V pozdějším příspěvku na Twitteru napsal, že USA zvažují možnost přerušit veškerou obchodní výměnu všem zemím, které obchodují se Severní Koreou. Trump v tweetu nejmenoval přímo Čínu, která je příjemcem více než 90 procent veškerého severokorejského exportu.

Trump ve čtvrtek také zavítal do kostela poblíž Bílého domu, aby se pomodlil za oběti bouře Harvey na jihu USA. Při té příležitosti podle agentury Reuters odpověděl na otázku, zda USA na KLDR zaútočí, jednou úsečnou větou: „Uvidíme.“

Mattis: Ohrozíte v USA, odpovíme masivní vojenskou reakcí

Jakékoli ohrožení území Spojených států nebo jejich spojenců se setká s masivní vojenskou reakcí, varoval později v neděli americký ministr obrany James Mattis. USA mají k dispozici mnoho vojenských možností a americký prezident Donald Trump chce být informován „o každé z nich“, dodal šéf Pentagonu na tiskové konferenci před Bílým domem, když hovořil o možnostech reakce na ohrožení ze strany Severní Koreje.

Spojené státy mají schopnost bránit sebe a své spojence Jižní Koreu a Japonsko před jakýmkoli útokem a závazky Washingtonu jsou neotřesitelné, ujistil Mattis. Hrozby vůči USA a spojencům podle něj narazí na „masivní vojenskou reakci“, která bude „účinná a zdrcující“.

Šéf Pentagonu ale také zdůraznil, že Spojené státy si nepřejí „úplné zničení“ KLDR, i když mají mnoho možností, jak to učinit.

Severní Korea v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Testovala při něm údajně vodíkovou bombu, která by mohla být použita v hlavici mezikontinentální balistické střely. Kvůli situaci v pondělí mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz