Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Odpovědnost za zvěrstva.‘ USA zvažují sankce vůči Barmě, kvůli násilí na Rohinzích

OSN Barmu obvinila, že provádí etnickou čistku této muslimské menšiny. Barma... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy OSN Barmu obvinila, že provádí etnickou čistku této muslimské menšiny. Barma... | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy zvažují sankce vůči Barmě, což by byla reakce na přístup této země k menšinovému etniku Rohingů. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, podle něhož Spojené státy ukončují spolupráci své armády s barmskými činiteli.

Před týdnem šéf americké diplomacie Rex Tillerson prohlásil, že odpovědnost za represe vůči Rohingům mají podle Washingtonu barmští vojenští činitelé, nesdělil ale, zda USA proti armádním předákům podniknou nějaké kroky. Jeho poradci nyní připravují doporučení, které bude pro ministrovo rozhodnutí klíčové, uvedla v úterý agentura AP.

„Vyjadřujeme nejhlubší obavy z nynějšího dění v barmském Arakanském státě a z toho, že pokračují násilnosti proti Rohingům a dalším komunitám a jejich traumatizování,“ sdělilo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Je nezbytné, aby každý člověk či subjekt odpovědný za zvěrstva nesl odpovědnost,“ dodalo.

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Příslušníkům menšiny proto barmské úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

Rohingové již v minulosti vyprávěli o tom, že viděli vojáky probodávat kojence,...
Evropská unie proto přezkoumá veškerou svou praktickou spolupráci v obranné...

Washington podle ministerstva zahraničí kvůli současné situaci ukončuje vojenskou asistenci, kterou dosud Barmě poskytoval. Americký vojenský personál mimo jiné v posledních letech po iniciativě bývalého prezidenta Baracka Obamy poskytoval své zkušenosti, pomáhal při dohledu na přechod země z vojenské k civilní vládě či asistoval při odstraňování následků přírodních katastrof. Důstojníci barmské armády rovněž v rámci téhož programu absolvovali výukové pobyty v USA. Americké úřady však nyní končí s vízovou úlevou, která vojenským představitelům umožňovala cestovat do Spojených států.

Z Barmy již uprchlo přes 600 tisíc Rohingů

Američtí experti by měli zřejmě už tento týden dokončit doporučení, na jehož základě Tillerson rozhodne, zda se v Barmě odehrávají etnické čistky. Pokud k tomuto závěru skutečně ministr dospěje, bude prezident Donald Trump a zákonodárci v Kongresu pod tlakem, aby přijali sankce, uvedla AP.

Barmská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě. Podle aktuální bilance OSN uprchlo od tohoto data do Bangladéše 603 tisíc Rohingů, z toho polovinu tvoří děti. Připojili se k více než 300 tisícům rohingským běžencům, kteří tam žili již dříve.

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti a Barmu obvinila, že provádí etnickou čistku této muslimské menšiny. Barma obvinění odmítá.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!