17. září 2017 19:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA zvažují uzavření ambasády na Kubě. Kvůli záhadným nemocem diplomatů

Americká ambasáda na Kubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ambasáda na Kubě. | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy zvažují, že uzavřou své velvyslanectví na Kubě. Důvodem jsou nevysvětlené incidenty, při kterých utrpěli zdravotní problémy američtí diplomaté. Televizní stanici CBS to v neděli řekl ministr zahraničí Rex Tillerson.

„Zvažujeme to,“ připustil šéf americké diplomacie. Problém přitom označil za závažný vzhledem k újmě, kterou někteří lidé utrpěli. Dodal, že ministerstvo zahraničí některé dotčené osoby stáhlo domů.

Zdravotní vyšetření potvrdila, že nejméně 21 Američanů utrpělo v Havaně újmu na zdraví. Tillerson to dříve nazval „útoky na zdraví“, jeho ministerstvo ale nyní podle agentury AP dává přednost označení „incident“. Příčina a viník problémů zatím nebyli zjištěni.

Původ ‚incidentů‘ není jasný

Agentura AP ve čtvrtek napsala, že jde o záhadnou záležitost a že se jednotlivé případy od sebe velmi liší. Podle některých náznaků by mohlo jít o akustické útoky vzhledem k poškození sluchu postižených. Podle vyšetřovatelů FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

Incidenty se odehrály loni na podzim a diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru nahlásilo i několik kanadských diplomatů, jejichž země se k vyšetřování událostí připojila.

Podle zjištění agentury AP je s postupujícím vyšetřováním čím dál méně jisté, že by za útoky stála Kuba, jejíž dva diplomaty Spojené státy v reakci na případ vypověděly.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!