Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Američané podpořili zvláštní tribunál pro ruskou agresi, oznámila diplomacie

Ukrajinští vojáci jedou na obrněném transportéru na frontové linii v Bachmutu v Doněcké oblasti. (26. března 2023) foto: ČTK

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Resort navrhuje, aby byl takový orgán zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl „mezinárodní prvky“. Washington tak poprvé informuje o tom, jak chce podpořit snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti.
  19:36

„Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině,“ citovala agentura AFP mluvčího americké diplomacie. Západní lídři o myšlence zvláštního mezinárodního tribunálu hovoří už několik měsíců.

Na podzim ji například usnesením podpořil Evropský parlament, ke konceptu se společně s dalšími zeměmi Evropské unie hlásí také Česká republika. Unijní agentura Eurojust minulý měsíc avizovala spuštění střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA), které má spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem (ICC).

Washington si tribunál představuje jako mezinárodní soud vycházející z ukrajinského soudního systému, což je model, který podle USA „maximalizuje naši šanci na dosažení smysluplné odpovědnosti“. Americká diplomacie uvádí, že ke svému stanovisku dospěla po zkoumání několika dalších možností.

Drony zasáhly obytnou budovu v Moskvě. (30. května 2023)

O způsobu, jakým by se měly stíhat a trestat zločiny spojené s válkou na Ukrajině, nemá mezinárodní společenství jasno. Debatuje se o tom, zda by měl zločiny soudit ICC nebo nově ustavený zvláštní tribunál. Rusko a Ukrajina stejně jako Spojené státy nejsou smluvními stranami ICC.

Ruské jednotky se podle vyšetřování OSN na Ukrajině dopustily řady válečných zločinů včetně vražd, útoků na civilisty, nezákonného věznění, znásilňování či deportací dětí. Kvůli poslednímu bodu tento měsíc ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Není ovšem jasné, zda šéf Kremlu někdy před soudem stane. Moskva obvinění z válečných zločinů odmítá a své vojenské tažení proti Ukrajině i po třinácti měsících označuje za „speciální vojenskou operaci“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!