Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žijte v míru na Západě, řekl dětem Usáma

Svět

  15:19
LONDÝN/PRAHA - Usáma bin Ládin si pro své děti přál život a vzdělání na Západě. Nechtěl, aby potomci šli v jeho stopách. Tvrdí to alespoň jeho švagr, který promluvil pro britský list Sunday Times.

Usáma bin Ládin v roce 98

"Usáma svým dětem a vnoučatům řekl, ať jdou do Evropy či Ameriky a dobře tam vystudují," řekl Zakaría al-Sadáh, který je bratrem Amal al-Sadáhové, páté ženy Usámy bin Ládina. Také jim prý řekl, ať se vyvarují ho následovat ve svaté válce - v džihádu. "Nechtěl z nich mít teroristy," tvrdí švagr.

ČTĚTE TAKÉ:

Bin Ládina zabilo americké komando loni v květnu při razii v pákistánském Abbottábádu. Sadáh tvrdí, že útok se podepsal na psychice Usámových dětí. Nejvíc prý na 12leté Safíje, která byla svědkem toho, jak vojáci postřelili její matku. Amal, která pochází z Jemenu, měla zraněnou nohu. Média původně informovala o její smrti a spekulovalo se o tom, zda sloužila, nebo nesloužila bin Ládinovi jako lidský štít.

Sídlo, ve kterém se skrýval bin Ládin.

Děti i s jejich matkami stále vězní pákistánská tajná služba. Drží je v bytě v Islámábádu. Podezřívá je, že zatajují informace o tom, jak si nejhledanější muž světa zařídil celkem pohodlný život ve městě, kde má sídlo i pákistánská armáda. Tři teroristovy manželky se na protest kvůli tomuto uvěznění rozhodly zahájit hladovku.

Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin byl zabit při akci speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu 2. května 2011. V čele Al Kajdy jej v červnu nahradil Egypťan Ajmán Zavahrí.

Amal - dar z Jemenu

Mladá Jemenka se za lídra Al Kajdy provdala ještě jako náctiletá a údajně mu byla darována.  Al-Sadahová je mladší než některé z Ládinových dvaceti dětí.

S bin Ládinem má tři potomky. Bin Ládin měl ještě čtyři manželky. Podle magazínu Time, jenž se odvolává na pákistánskou tajnou službu, pobývala Al-Sadahová v pevnosti v Abbottábádu od roku 2005.

Pas Amal Ahmed al-Sadahové nalezený v komplexu v Abbotáábádu.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat