27. května 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Useknuté hlavy i znásilnění. Správci obsahu Facebooku denně vídají hrůzné snímky

Facebook - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Zoofilie, usekávání hlav, znásilnění, zneužívání dětí. Tomu všemu jsou vystaveni každý den moderátoři obsahu na sociální síti Facebook. Jejich prací je rozhodovat, zda mají být nahlášené příspěvky smazány. Sami se však bojí vyhledat psychologa, aby nepřišli o práci.

„Nic, co byste si užili na té práci není. Jdete tam v devět hodin ráno, zapnete počítač a sledujete, jak někomu usekávají hlavu. Každý den, každou minutu vidíte tohle. Useknuté hlavy.“

Tak popsal pro the Guardian práci správce obsahu ve společnosti Facebook muž, který si přál zůstat v anonymitě.

„Jsme nedocenění a nedostatečně placení,“ říká muž, který má plat patnáct dolarů na hodinu za promazávání teroristického obsahu ze sociální sítě po dvou týdenním tréninku.

Obrázky, videa, profily a skupiny mohou být označeny jako nežádoucí obsah buď samotnými uživateli, nebo i prohlížecími algoritmy. Následně pak tým moderátorů obsahu musí rozhodnout, zda bude příspěvek smazán, nebo ne.

„Každý den by všichni museli navštívit psychologa,“ popisuje nápor z násilných příspěvků jeden z moderátorů. „Někteří nemohou spát, jiní mají noční můry.“

Podle psychologů, které oslovil server the Guardian, je sledování extrémních vyobrazení, ať už jde o akty teroru, sexuální zneužívání dětí, velmi psychicky náročné a lidé, kteří jsou takovému obsahu vystaveni by měli podstoupit dlouhodobý trénink a mít přístup k psychoterapeutické pomoci.

To potvrzuje i analytička pro britskou Nadaci pro dohled nad Internetem (IWF). Sama je denně vystavená více než tisícovce ilegálních snímků s vyobrazeným násilím. Bez psychologického poradenství by nevěděla, jak se s hrůznými obrázky vyrovnat.

„Znásilnění novorozenců byla asi ta nejděsivější věc, kterou jsem viděla,“ uvedla šestačtyřicetiletá matka dvou dětí. Mimo povinného poradenství každý měsíc absolvuje i roční psychologické vyšetření specializované na traumata. Zároveň má možnost navštívit psychologa, kdykoliv o to požádá.

Podpora Facebooku je nedostačující

Svědectví pracovníků v týmu moderátorů obsahu pro Facebook však ukázaly, že společnost pro své zaměstnance, kteří jsou vystaveni sledování poprav, zoofilii, nebo zneužívání dětí, rozhodně nedělá dost.

„Trénink a podpora byly absolutně nedostačující,“ uvedl pro Guardian analytik, který pracoval pro společnost najatou Facebookem k umírňování obsahu. Facebook dlouhodobě drží v tajnosti prostředky, které nabízí moderátorům jako kompenzaci za emocionálně vypjatou práci.

Poté, co deník the Guardian v pondělí zveřejnil první část dokumentů o práci moderátorů, mluvčí společnosti uvedla: „Uznáváme, že tato práce může být náročná. Proto každý ze zaměstnanců Facebooku má možnost navštěvovat psychologa a wellness.“ Společnost prý také vytvořila program pro podporu moderátorů, který obsahuje poradenství, trénink i psychologickou pomoc.

Ačkoliv podle jednoho ze správců obsahu společnost skutečně nabízí možnost psychologické pomoci, mnozí ze zaměstnanců ji nevyužívají, protože se bojí, že by tím ukázali slabost a o práci tak přišli. Pracovníci jsou často imigranti s omezenou znalostí angličtiny a jsou najatí, aby pracovali ve svém mateřském jazyce.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky