Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Úsměvy i slzy: v Izraeli začali s očkováním dětí. Asi dvě pětiny rodičů to ale odmítají

Neboj, bolet to nebude. Devítileté děvčátko dostává očkovací látku proti koronaviru v Jeruzalémě. foto: Profimedia.cz

Na celém území Izraele začala v úterý dětská očkovací kampaň proti covidu, nicméně slavnostní „výkop“ proběhl již v pondělí odpoledne v Tel Avivu i dalších městech po celé zemi. Očkuje se látkou od firmy Pfizer/BioNTech a prodleva mezi první a druhou dávkou má být tři týdny.
  18:35

„U velké většiny dětí má nemoc covid-19 velmi mírný průběh, v některých případech ale může vyvolat dlouhodobé potíže, například svalové bolesti (...) Vakcinace dětí pomůže i jejich rodičům k tomu, aby se vrátili do normálu.“ Těmito slovy vysvětlil Salman Zarka, vrchní izraelský koordinátor boje proti koronavirové nákaze, proč se židovský stát odhodlal k očkování dětí ve věku 5 až 11 let.

Očkování dětí bylo zahájeno za asistence televizních kamer. Některé děti přijaly aplikaci očkovací látky s úsměvem, jiné však podle agentury Reuters skončily v slzách a rychle hledaly útočiště v náruči svých rodičů.

Obavy z další vlny sílí

Izrael má v porovnání s jinými vyspělými státy světa poměrně mladou populaci. Kandidátů na vakcínu proti koronaviru je ve věkové skupině pět až dvanáct let přibližně 1,2 milionu.

Menší děti se v Izraeli začínají očkovat za situace, kdy v zemi narůstají obavy z další, již páté vlny koronavirové infekce. Ta dosud poslední, čtvrtá, prošla zemí netypicky v létě a v posledních dnech se opět začalo zvyšovat tzv. reprodukční číslo, což předznamenává opětovný růst nákazy.

Podle izraelského premiéra Naftaliho Bennetta by případný další nápor infekce mohl ve zvýšené míře postihnout právě děti. „Jsme na prahu něčeho, co se může rozvinout v nekontrolované šíření koronaviru mezi menšími dětmi,“ varoval Bennett na Facebooku o víkendu. A současně dodal, že si je vědom váhání mnoha rodičů nad tím, zda své děti nechat naočkovat. „Víme, že jde o citlivé téma, a také je nám známo, že zdaleka ne všichni z těch, kdo váhají, zda nechat své děti naočkovat, jsou zarytí ‚antivaxeři‘,“ napsal premiér.

Salman Zarka řekl listu The Times of Israel, že je přesvědčen o úspěšnosti dětské očkovací kampaně i proto, že k podobnému kroku se již dříve odhodlali v USA, kde je nyní naočkováno přes tři miliony dětí. Podle Zarky jsou „pozitivní efekty jasné“.

Ne všichni izraelští rodiče ale tento názor sdílejí. Podle nedávného průzkumu, který si nechal zpracovat jeden z poskytovatelů zdravotní péče, společnost Maccabi, je s očkováním svých dětí svolných jen 41 procent rodičů. Podobný podíl, 38 procent, ale své děti „pod jehlu“ nepošle a zbytek ještě váhá.

Premiant očkování narazil na strop

Izrael začal po vypuknutí koronavirové epidemie masivně vakcinovat svoji populaci jako jedna z prvních zemí na světě již v prosinci roku 2020, neboť si u firmy Pfizer/BioNTech dokázal zajistit miliony přednostních dávek. Podle neoficiálních odhadů tehdy židovský stát u farmaceutických firem přeplatil jiné západní země zhruba třikrát a doufal, že tímto způsobem pandemii koronaviru rychle porazí.

Zpočátku to skutečně vypadalo na úspěch, postupně se však ukázalo, že ani pomocí nátlaku na dosud neočkovanou část populace se k „dobrovolné“ vakcinaci nepodaří motivovat více než asi dvě třetiny obyvatel. V současnosti je v Izraeli plně vakcinováno 62 procent populace, což je pod průměrem západní Evropy a daleko za nejproočkovanějšími zeměmi světa, jako jsou Singapur či Spojené arabské emiráty. Očkování vzdorují zejména izraelští Arabové a také některé skupiny ortodoxních Židů.

Když se kolem poloviny tohoto roku začalo ukazovat, že účinnost dvou dávek vakcíny jako ochrany proti koronaviru v čase poměrně strmě klesá, přistoupily úřady židovského státu k masivní propagaci třetí, tzv. posilující dávky. Její aplikace je nyní podmínkou k tomu, aby lidé mohli využívat výhod tzv. zeleného pasu, obdoby evropského očkovacího certifikátu, který znamená mj. propustku do restaurací a většiny dalších služeb.

Zda bude efekt této posilující dávky dlouhodobě takový, aby vedl ke skutečnému vítězství nad koronavirem, ukážou až následující měsíce. S napětím na to čekají nejen v Izraeli.

Mohlo by vás zajímat