Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úspěchem je už to, že se Trump s Kimem sešli, říká odborník

Svět

  6:00
Praha/Singapur - Úspěch summitu v Singapuru tkví už jen v tom, že se oba lídři sešli, tvrdí Rudolf Fürst, odborník na Dálný východ z Ústavu mezinárodních vztahů. Rychlou denuklearizaci Korejského poloostrova podle něj očekávat nemáme.

Srdečný stisk rukou. Na snímku z hotelu Capella je vidět usměvavý Donald Trump a Kim Čong-un. V pozadí stojí tlumočnice z amerického ministerstva zahraničí. foto: Reuters

LN: Jak hodnotíte summit mezi Kim Čong unem a Donaldem Trumpem? Dá se hovořit o úspěchu, navzdory spíše obecnému závěrečnému prohlášení?
Je úspěšný proto, že se vůbec odehrál a že se vytvořil předpoklad pro to, aby jednání vůbec mohla odstartovat. To, že výsledky budou obecné, se dalo čekat. Nyní se budeme muset nechat překvapit, s čím obě strany přijdou a jestli se budou schopné se na něčem dohodnout.

Bál se, že USA zanalyzují jeho pot? Média spekulují, proč Kim nepodepsal dokument připraveným perem

LN: Kim vede jeden z nejrepresivnějších režimů ve světě, kde jsou pracovní tábory a běžně se popravují političtí odpůrci. Myslíte, že tímto stiskem ruky USA zcela rezignovaly na otázku lidských práv?
Nemyslím si, takové věci se občas v mezinárodních vztazích dějí. Připomněl bych příklad, kdy došlo ke smíření mezi USA a komunistickou Čínou, kde tehdy ještě doznívala kulturní revoluce. Rozdíly v politické kultuře někdy sice bijí do očí, nejsou ale na překážku a mohou možná i ke transformaci nebo alespoň zmírnění severokorejského režimu trochu přispět. 

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo a diktátorova sestra Kim Jo-čong si za lídry...
Prezident Trump ukazuje podepsané prohlášení.

LN: Očekával jste nějaké konkrétnější výsledky summitu, například ve formě závazku k uzavření nějakého jaderného zařízení, či něco obdobného?
Ne, nejsem ale specialista na zbraňové systémy. Je to příliš sofistikovaná a konkrétní věc, která bude vyžadovat rozpracovaný a důkladný systém ověřování.

Co vlastně podepsali Trump s Kimem? Vágní, tohle tu už bylo, komentují dohodu odborníci

LN: Prezident Trump mluvil o rychlé denuklearizaci. Jak odhadujete další vývoj? Máme čekat spíše měsíce, nebo roky?
Určitě roky. Roky obtížných jednání, komplikací s účastí mezinárodních aktérů. Denuklearizace tak, jak už se odehrávala, když tam vyjednávala (tehdejší ministryně zahraničí USA) Madeleine Albrightová určité provizorium v 90. letech, bude předpokládat odstavení těžkovodního reaktoru, vpuštění mezinárodní inspekce, prověření této inspekce, ověřování výsledků. Na druhé straně ale i severokorejská strana bude žádat určité kroky od Američanů ve formě bezpečnostních garancí pro zachování režimu. Předpokládám, že se bude jednat i o zrušení embarg a obnovení humanitárních dodávek. Bude to velmi složité a bude to trvat dlouho.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat