Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úspěchem je už to, že se Trump s Kimem sešli, říká odborník

Srdečný stisk rukou. Na snímku z hotelu Capella je vidět usměvavý Donald Trump... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srdečný stisk rukou. Na snímku z hotelu Capella je vidět usměvavý Donald Trump... | foto: Reuters

Praha/Singapur Úspěch summitu v Singapuru tkví už jen v tom, že se oba lídři sešli, tvrdí Rudolf Fürst, odborník na Dálný východ z Ústavu mezinárodních vztahů. Rychlou denuklearizaci Korejského poloostrova podle něj očekávat nemáme.

LN: Jak hodnotíte summit mezi Kim Čong unem a Donaldem Trumpem? Dá se hovořit o úspěchu, navzdory spíše obecnému závěrečnému prohlášení?
Je úspěšný proto, že se vůbec odehrál a že se vytvořil předpoklad pro to, aby jednání vůbec mohla odstartovat. To, že výsledky budou obecné, se dalo čekat. Nyní se budeme muset nechat překvapit, s čím obě strany přijdou a jestli se budou schopné se na něčem dohodnout.

LN: Kim vede jeden z nejrepresivnějších režimů ve světě, kde jsou pracovní tábory a běžně se popravují političtí odpůrci. Myslíte, že tímto stiskem ruky USA zcela rezignovaly na otázku lidských práv?
Nemyslím si, takové věci se občas v mezinárodních vztazích dějí. Připomněl bych příklad, kdy došlo ke smíření mezi USA a komunistickou Čínou, kde tehdy ještě doznívala kulturní revoluce. Rozdíly v politické kultuře někdy sice bijí do očí, nejsou ale na překážku a mohou možná i ke transformaci nebo alespoň zmírnění severokorejského režimu trochu přispět. 

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo a diktátorova sestra Kim Jo-čong si za lídry...
Prezident Trump ukazuje podepsané prohlášení.

LN: Očekával jste nějaké konkrétnější výsledky summitu, například ve formě závazku k uzavření nějakého jaderného zařízení, či něco obdobného?
Ne, nejsem ale specialista na zbraňové systémy. Je to příliš sofistikovaná a konkrétní věc, která bude vyžadovat rozpracovaný a důkladný systém ověřování.

LN: Prezident Trump mluvil o rychlé denuklearizaci. Jak odhadujete další vývoj? Máme čekat spíše měsíce, nebo roky?
Určitě roky. Roky obtížných jednání, komplikací s účastí mezinárodních aktérů. Denuklearizace tak, jak už se odehrávala, když tam vyjednávala (tehdejší ministryně zahraničí USA) Madeleine Albrightová určité provizorium v 90. letech, bude předpokládat odstavení těžkovodního reaktoru, vpuštění mezinárodní inspekce, prověření této inspekce, ověřování výsledků. Na druhé straně ale i severokorejská strana bude žádat určité kroky od Američanů ve formě bezpečnostních garancí pro zachování režimu. Předpokládám, že se bude jednat i o zrušení embarg a obnovení humanitárních dodávek. Bude to velmi složité a bude to trvat dlouho.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!