LN: Jak hodnotíte summit mezi Kim Čong unem a Donaldem Trumpem? Dá se hovořit o úspěchu, navzdory spíše obecnému závěrečnému prohlášení?
Je úspěšný proto, že se vůbec odehrál a že se vytvořil předpoklad pro to, aby jednání vůbec mohla odstartovat. To, že výsledky budou obecné, se dalo čekat. Nyní se budeme muset nechat překvapit, s čím obě strany přijdou a jestli se budou schopné se na něčem dohodnout.
Bál se, že USA zanalyzují jeho pot? Média spekulují, proč Kim nepodepsal dokument připraveným perem![]() |
LN: Kim vede jeden z nejrepresivnějších režimů ve světě, kde jsou pracovní tábory a běžně se popravují političtí odpůrci. Myslíte, že tímto stiskem ruky USA zcela rezignovaly na otázku lidských práv?
Nemyslím si, takové věci se občas v mezinárodních vztazích dějí. Připomněl bych příklad, kdy došlo ke smíření mezi USA a komunistickou Čínou, kde tehdy ještě doznívala kulturní revoluce. Rozdíly v politické kultuře někdy sice bijí do očí, nejsou ale na překážku a mohou možná i ke transformaci nebo alespoň zmírnění severokorejského režimu trochu přispět.
LN: Očekával jste nějaké konkrétnější výsledky summitu, například ve formě závazku k uzavření nějakého jaderného zařízení, či něco obdobného?
Ne, nejsem ale specialista na zbraňové systémy. Je to příliš sofistikovaná a konkrétní věc, která bude vyžadovat rozpracovaný a důkladný systém ověřování.
Co vlastně podepsali Trump s Kimem? Vágní, tohle tu už bylo, komentují dohodu odborníci |
LN: Prezident Trump mluvil o rychlé denuklearizaci. Jak odhadujete další vývoj? Máme čekat spíše měsíce, nebo roky?
Určitě roky. Roky obtížných jednání, komplikací s účastí mezinárodních aktérů. Denuklearizace tak, jak už se odehrávala, když tam vyjednávala (tehdejší ministryně zahraničí USA) Madeleine Albrightová určité provizorium v 90. letech, bude předpokládat odstavení těžkovodního reaktoru, vpuštění mezinárodní inspekce, prověření této inspekce, ověřování výsledků. Na druhé straně ale i severokorejská strana bude žádat určité kroky od Američanů ve formě bezpečnostních garancí pro zachování režimu. Předpokládám, že se bude jednat i o zrušení embarg a obnovení humanitárních dodávek. Bude to velmi složité a bude to trvat dlouho.