Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ústav ve Francii navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42 dnech, dostalo by se tak na více lidí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Paříž Francouzský zdravotnický ústav (HAS) navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti covidu-19 podávali až po šesti týdnech, namísto stávajících 21 až 28 dní. Očkování tak podle ústavu během měsíce dostane o 700 000 lidí více a účinnost očkování nebude ohrožena, píše list Le Figaro. Důvodem pro prodloužení rozestupu dávek jsou obavy z nedostatku preparátů a ze zhoršení epidemické situace.

HAS je nezávislý poradní orgán, francouzská vláda bere v potaz jeho stanoviska, ale nejsou pro ni závazná. Světová zdravotnická organizace již dříve uvedla, že odstup druhé dávky by měl být 21 až 28 dní. Kvůli opožděným dodávkám vakcíny oddalují druhou dávku i další země. V Británii je to až 12 týdnů, tamní lékaři ale žádají, aby to bylo nejvýše šest týdnů.

HAS ve své zprávě uvedl, že i nadále mají při očkování mít přednost senioři nad 75 let a zejména ti, kdo mají zdravotní komplikace. Doposud byl rozestup dávek u seniorů tři týdny a u zdravotníků čtyři týdny.

Ve Francii se očkuje přípravky Pfizer/BioNTech a Moderna od konce prosince, stejně jako v dalších evropských zemích. Předseda vlády Jean Castex na twitteru oznámil, že nejméně jednu dávku už dostalo přes milion Francouzů. Vláda přitom chtěla této hranice dosáhnout do konce ledna. Od začátku kampaně dostala Francie přibližně dva miliony dávek vakcíny, do léta plánuje naočkovat 15 milionů Francouzů.

Hladký průběh očkovací kampaně v řade evropských zemí však stále ohrožuje ohlášené zpoždění zásilek očkovacích látek od společností Pfizer a zřejmě i AstraZeneca. To ostře kritizoval italský ministr Giuseppe Conte, podle nějž tím firmy vážně porušují smluvní podmínky, za což Řím přijme protiopatření. Zpoždění podle něj způsobuje obrovské škody nejen Itálii. „Je to nepřijatelné,“ napsal.

Ve Francii se od počátku epidemie covidu-19 prokázala nákaza koronavirem u více než tří milionů lidí, za poslední den mělo pozitivní test 23 292 osob. Zemřelých s covidem-19 přibylo za pátek 649, celkem jich je přes 72 000, což Francii řadí na sedmé místo na světě.

Francouzská Národní lékařská akademie také doporučila cestujícím v hromadné dopravě, aby spolu během cest nemluvili a netelefonovali. Tímto přístupem podle ní sníží riziko přenosu nákazy. „Není to povinnost, je to doporučení,“ řekl člen akademie Patrick Berche. Mlčet podle něj není potřeba, když jsou ve voze pouze tři lidé. Jakmile se však cestující v metru či tramvaji mačkají, dává podle něj smysl nemluvit a netelefonovat. Akademie však podle agentury Reuters není oficiálním poradním orgánem vlády.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...