26. července 2019 9:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ústava chrání i nenávistné názory.‘ Kalifornský soud zrušil rasistovi obviněnému z vražd trest smrti

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Los Angeles Kalifornský nejvyšší soud zrušil rozsudek smrti neonacistovi ze San Diega, který byl shledán vinným ze dvou vražd. Rozhodnutí soud zdůvodnil tím, že prokurátor se soustředil na rasistické názory obviněného s cílem ovlivnit porotu. Muže tak čeká nový proces. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Jeffrey Scott Young byl odsouzen za vraždu dvou zaměstnanců parkoviště při loupežném přepadení v blízkosti mezinárodního letiště v San Diegu v roce 1999. Soud se ve čtvrtek rozhodl rozsudek smrti zrušit jednomyslně.

„Ústava... chrání i velmi urážlivé a nenávistné názory,“ uvedla soudkyně Leondra R. Krugerová v 76stránkovém rozsudku zveřejněném na webu listu San Francisco Chronicle. V rozhodnutí soudu se také uvádí, že prokurátor se v závěrečném stání soustředil na skutečnost, že Young má tetování s nacistickou tématikou a je rasista.

Younga, který byl odsouzen za dvě vraždy prvního stupně, pokus o vraždu a krádež auta, tak čeká nový soud, který by měl rozhodnout, zda dostane trest smrti nebo doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. „Potvrzujeme rozsudek o vině, ale rušíme rozhodnutí o trestu smrti,“ uvedla Krugerová s tím, že porota bude o tom, zda čeká Younga trest smrti, rozhodovat znovu

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz