11. března 2010 21:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Utajený únos na Haiti. Obětí byla Češka, už ji propustili

Na ostrově Haiti působí plno humanitárních pracovníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ostrově Haiti působí plno humanitárních pracovníků. | foto: ČTK

PORT-AU-PRINCE Česká pracovnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) a její belgická kolegyně, které minulý pátek na Haiti unesla skupina ozbrojenců, byly včera propuštěny na svobodu.

Uvedla to na svých internetových stránkách švýcarská televize TSR. Obě ženy jsou podle MSF v pořádku. Ženy, které v zemi pomáhaly po ničivém zemětřesení z 12. ledna, přepadli únosci ve vozidle na předměstí metropole Port-au-Prince. Šlo o první únos humanitárního pracovníka na Haiti od katastrofy. Pachatelé zajali i řidiče, kterého brzy propustili, aby úřady a MSF informoval tom, že požadují výkupné.

Organizace udržovala incident v tajnosti, aby nezkomplikovala vyjednávání o jejich propuštění, sdělil agentuře AFP mluvčí MSF Michel Peremans. Podle informací LN nemělo o únosu ponětí ani české ministerstvo zahraničí.

"Cítíme nesmírnou úlevu. Obě jsou v pořádku," podotkl Peremans. Odmítl se vyjádřit k tomu, zda bylo zaplaceno nějaké výkupné. Dodal, že není ve zvyku organizace výkupné platit.

Česká pobočka MSF se odmítla k záležitosti na dotaz ČTK vyjádřit s tím, že bližší podrobnosti k případu sdělí s ohledem na ochranu soukromí dotyčných osob a jejich příbuzných až v následujících dnech.

Zástupkyně MSF Lucia Ďuricová v polovině února informovala, že na Haiti zamířilo šest lidí z České republiky a ze Slovenska. Šlo o chirurga, zdravotní sestru, dva logistiky, odbornici na vodu a sanitární zařízení a administrátorku.

Peremans řekl, že MSF chce dál na Haiti i po tomto incidentu působit. Hodlá ale přehodnotit způsob, jak dál pracovat.
Haiti zasáhlo v lednu zemětřesení o síle sedm stupňů Richterovy škály.

Hlavní město Port-au-Prince a jeho okolí leží v troskách. Počet lidí, kteří přišli o život, už dosahuje 230 tisíc, přičemž do hromadných hrobů bylo pohřbeno již 170 tisíc lidí. Nějak postižena byla třetina z devíti milionů obyvatel, bez střechy nad hlavou zůstaly dva miliony Haiťanů. Mrtvé či pohřešované hlásí přes 20 zemí, zemřela i řada diplomatů OSN včetně šéfa mise na Haiti Hediho Annabiho.
Katastrofa se stala také příležitostí pro kriminální aktivity zločineckých skupin, posílených navíc o trestance uprchlé ze zbořených věznic.

zah, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?