10. prosince 2018 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zmatky kolem brexitu. Úterní hlasování prý nebude, mluvčí Mayové to popřela

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: AP Photo

LONDÝN Britská Dolní sněmovna o brexitové dohodě v úterý hlasovat nebude. S odvoláním na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Bloomberg, stejnou informaci má i hlavní politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová. Mluvčí premiérky Theresy Mayové jen krátce před zveřejněním těchto informací ale prohlásila, že s úterním hlasováním se počítá.

Premiérka v pondělí dopoledne svolala konferenční hovor se svými ministry, na kterém podle některých britských médií chce rozhodnout o možném odkladu úterního hlasování. Mluvčí Mayové ale prohlásila, že podobné konferenční hovory jsou rutinní a že na tom pondělním chce ministry seznámit o svých víkendových jednáních s představiteli dalších unijních zemí.

„Premiérka hovořila o víkendu s řadou vůdců. Mluvila s předsedy (Evropské rady a Evropské komise) Donaldem Tuskem, Jean-Claudem Junckerem, mluvila s (irským premiérem) Leem Varadkarem, mluvila (s německou kancléřkou) Angelou Merkelovou a (s nizozemským premiérem) Markem Ruttem,“ citoval Reuters mluvčí Mayové.

Mluvčí rovněž prohlásila, že pondělní verdikt Soudního dvora Evropské unie o brexitu na britském postoji nic nemění a že stávající podobu dohody považuje premiérka za konečnou. Stejně se v pondělí k textu dohody vyjádřil přes svou mluvčí i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Otevírat jednání znovu nebudeme,“ řekla Junckerova mluvčí.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.