17. března 2019 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočili džihádisté? Ozbrojenci zabili 16 vojáků na základně malijské armády

Vojáci (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

Bamako Nejméně 16 malijských vojáků zabili ozbrojenci, kteří v noci na dnešek přepadli a nakrátko ovládli základnu armády v oblasti Mopti v centrální části země. S odvoláním na informace dvou místních činitelů to dnes uvedla agentura Reuters.

Terčem útoku se stala základna ve vesnici Dioura, upřesnil Youssouf Coulibaly, starosta nedalekého města Kareri. I když není zatím jasné, kdo přepadení provedl, v různých částech Mali podobné akce v posledních letech často provádějí džihádisté napojení na teroristickou organizaci Al-Káida.

„Jsem právě uvnitř základny a je tady mnoho mrtvých. Zatím jsme jich napočítali 16,“ uvedl Coulibaly. Jeho svědectví o přepadení vojenského tábora následně potvrdil mluvčí armády plukovník Diarran Kone, bližší podrobnosti o události ale neuvedl.

Útoky džihádistických skupin se zhoršují od roku 2012, kdy islamisté s tuarežskými povstalci ovládli sever země a zahájili postup na hlavní město Bamako. Francouzské vojenské jednotky o rok později sice teroristy z území vytlačily, radikálové ale v oblasti dál útočí. V zemi od roku 2013 působí mírové síly OSN, mezi nimiž jsou i čeští vojáci.

Reuters se nezmínil o tom, že by na základně přepadené v noci na dnešek byli nějací zahraničí vojáci. Koncem února sebevražedné komando zaútočilo na vojenský tábor na jihu Mali blízko města Koulikoro, kde je armádní výcvikové středisko s evropskou misí (EUTM). Útočníci byli odraženi, o život při tom přišli dva malijští vojáci.

ČTK