26. února 2017 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočnice myslely, že jde o skrytou kameru. Jed Kim Čong-nama zabil během 20 minut

Kim-Jong-Nam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim-Jong-Nam | foto: Kyodo News via AP, File

KUALA LUMPUR Bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam zemřel během 20 minut od chvíle, byl na letišti v Kuala Lumpuru otráven. Paralyzoval ho silný neurotoxin, jak vyplývá z výsledků pitvy. Jed Kim Čong-namovi do obličeje nastříkaly dvě ženy, které nyní tvrdí, že byly přesvědčené, že se jedná jen o žert natáčený skrytou kamerou pro televizní zábavný pořad.

Krátce před tím úřady oznámily, že letiště v Kuala Lumpuru je zcela bezpečné, bez jakýchkoli stop po jedu.

Malajsie už v pátek informovala o tom, že Kim Čong-nama zabil nervový plyn VX. Ministr zdravotnictví v neděli s odvoláním na zjištění učiněná při pitvě upřesnil, že dávka jedu byla tak vysoká, že příznaky otravy se dostavily během několika minut. Napadený ještě ve zdravotnickém zařízení na letišti ztratil vědomí a zemřel při převozu do nemocnice.

„Ke smrtelnému účinku stačí, aby se do lidského organismu dostalo jen deset miligramů VX, takže předpokládám, že množství, které vniklo (do těla Kim Čong-nama), bylo větší,“ řekl ministr na tiskové konferenci. „Dávka byla velmi velká a působila rychle a v celém těle. Takže zasáhla srdce, plíce a vůbec všechno,“ dodal.

Ministr rovněž sdělil, že doposud nejsou žádné zprávy o tom, že by byl jedem zasažen ještě někdo jiný. Nicméně poznamenal, že lékaři, kteří přišli s napadeným mužem do styku, jsou pozorně sledováni kvůli možnému pozdějšímu účinku nebezpečné látky.

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001.
Kim-Jong-Nam

Smrt muže, který byl jako nynější severokorejský vůdce Kim Čong-un synem bývalého severokorejského prezidenta Kim Čong-ila, ale měl jinou matku, přitom jako by vypadla ze stránek špionážního románu. Smrtící látku 45letému Kim Čong-namovi do obličeje nastříkaly dvě ženy, které nyní tvrdí, že byly přesvědčené, že se jedná jen o žert natáčený skrytou kamerou pro televizní zábavný pořad.

Jed poskytli Severokorejci

Malajsie ze zosnování zločinu dosud přímo neobvinila severokorejskou vládu, avšak vyšetřovatelé uvedli, že jed ženám poskytli čtyři Severokorejci. Všichni čtyři muži také hned v den vraždy Malajsii opustili.

VX je extrémně smrtící látka bez barvy a zápachu, která podle OSN patří mezi zbraně hromadného ničení. Nebezpečná je pro dýchací orgány a v práškové podobě poškozuje kůži. Způsobuje křeče a smrt udušením. Na zabití stačí deset miligramů látky v práškové podobě; to podle expertů odpovídá pár zrnkům soli.

Látka je považována za ještě nebezpečnější než nervový plyn sarin, který byl použit například v tokijském metru při útocích v roce 1995. Zatímco sarin se odpaří, v případě VX může trvat dny i týdny, než vyprchá.

Experti tvrdí, že nervově paralyzující látka, která Čong-nama usmrtila téměř jistě pochází z nějaké moderní státní laboratoře na výrobu zbraní. Její použití zakazuje mezinárodní dohoda. KLDR ale tuto dohodu nepodepsala a desítky let rozvíjela komplexní program chemických zbraní, poznamenala agentura AP.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz