Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Útočníci v Dháce byli podle ministra místní extrémisté, nikoli z IS

Svět

  12:43
DHÁKA - Džihádisté, kteří v pátek zabili 20 civilistů a dva policisty při útoku na restauraci v diplomatické čtvrti bangladéšské metropole Dháky, patřili k jedné místní extremistické skupině, nikoli k Islámskému státu (IS). Uvedlo to v neděli bangladéšské ministerstvo vnitra.

Bangladéšská armáda v ulicích Dháky. foto: APČTK

Útok v bangladéšské restauraci si vyžádal 28 mrtvých

Ozbrojenci povraždili dvacítku hostů, převážně cizinců, hned v pátek večer po přepadení restaurace. Většinu z nich podle generála Ašrafa Čaudhrího podřezali. Zbylých 13 rukojmích osvobodily bangladéšské bezpečnostní síly během sobotní operace. Šest zločinců přitom zabily a jednoho, který je nyní vyslýchán, zadržely.

Útočníci z lepších rodin

„Byli to členové radikální islámské skupiny Džumatul Mudžáhidín. Neměli žádnou vazbu na Islámský stát,“ řekl v neděli ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir. Útočníci podle něj pocházeli z lepších rodin a vystudovali dobré školy. Džihádisty se stali, „protože je to módou“, dodal ministr.

Policie v neděli zveřejnila fotografie a jména šesti zabitých radikálů. Uvedla přitom, že všichni útočníci byli Bangladéšané. Pět z nich měla policie na seznamu militantních islamistů a v minulosti se je už několikrát pokusila zadržet.

Skupina Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků) je v Bangladéši zakázaná od roku 2005, kdy provedla řadu atentátů s oběťmi na životech.

Ministerstvo popírá přítomnost IS

Ke krvavému útoku, kvůli kterému byl v zemi vyhlášen dvoudenní státní smutek, se krátce po jeho spáchání přihlásila radikální organizace Islámský stát. Bangladéšská vláda tradičně popírá přítomnost nějaké mezinárodní islamistické skupiny v zemi, zvláště IS. Nicméně ministerstvo vnitra sdělilo, že se prověřuje případné možné napojení sedmičlenného vraždícího komanda na některou skupinu v zahraničí.

Pokud jde o státní příslušnosti obětí masakru, je zřejmé, že mezi nimi bylo devět Italů a sedm Japonců. Další tři zavraždění byli Bangladéšané nebo osoby bangladéšského původu. Informace o poslední oběti se rozcházejí, podle jedněch se jednalo o Američana, podle druhých o mladistvého Inda.

Autor: