25. února 2018 19:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník je nestihl zastřelit, přeživší masakru rozjeli kampaň proti zbraním. Mají miliony i přízeň celebrit

Hnutí #NeverAgain usiluje o zpřísnění pravidel pro pořizovaní zbraní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnutí #NeverAgain usiluje o zpřísnění pravidel pro pořizovaní zbraní. | foto: JOE RONDONE, USA TODAY NETWORK

PARKLAND V polovině února zavraždil devatenáctiletý útočník Nicolas de Jesus Cruz 17 lidí a dalších 14 zranil. S poloautomatickou puškou AR-15 bývalý student nejprve střílel před floridskou školou Marjory Stoneman Douglas, poté vtrhl do budovy a začal pálit po bývalých spolužácích a učitelích. Přeživší studenti v reakci na střelbu založili hnutí #NeverAgain. Jejich cílem je zpřísnit podmínky pro pořizování zbraní a zabránit tím dalším možným útokům.

Pro americké střední školy totiž nejsou podobné útoky novinkou. Mezi nejznámější patří střelba ve škole Columbine v Coloradu z dubna 1999. Studenti Eric Harris a Dylan Klebold zde během 50 minut trvajícího masakru brokovnicemi postříleli 11 studentů. Floridští studenti často připomínají i šest let starou událost na škole Sandy Hook, kde zemřelo 27 dětí ve věku 6-7 let.

Žádná z podobných tragických událostí však nezměnila zákony týkající se střelných zbraní. Floridský student Cameron Kasky, který společně se svými spolužáky stojí za zrodem kampaně #NeverAgain,  je považují za příliš liberální a prosazují jejich změnu. Studenti chtějí, aby se žádný podobný útok neopakoval a střelba na jejich škole patřila k posledním ve Spojených státech.

,,Je naprosto absurdní, že devatenáctiletý člověk si nemůže koupit alkohol, ale může vejít do obchodu a koupit si AR-15 – zbraň válečných konfliktů, zbraň hromadného ničení,“sdělil v jednom z rozhovorů Kasky.

Pro přeživší od přeživších

Celá kampaň započala již druhý den po střelbě. Ke Katskymu se připojila další dvacítka studentů. Jejich hnutí s názvem #NeverAgain hned vzbudilo celonárodní zájem a upoutalo pozornost na sociálních sítích. Na Twitteru získali během prvního týdne přes 80 tisíc sledovatelů, kterých každým dnem díky hashtagům #NeverAgain a #MeNext? přibývá. Svou podporu jim na této platformě vyjádřila i bývalá první dáma Michelle Obama, moderátorka Oprah Winfrey, zpěvačka Cher nebo herec Jim Carrey. Facebookovou stránku hnutí sleduje téměř 150 tisíc uživatelů.

22.února 2018 v 02:24, příspěvek archivován: 25.února 2018 v 12:34

I’m in total awe of the extraordinary students in Florida. Like every movement for progress in our history, gun reform will take unyielding courage and endurance. But @barackobama and I believe in you, we’re proud of you, and we’re behind you every step of the way.

Přes sociální sítě získává kampaň i finanční podporu, zatím nasbírala přes 3 miliony dolarů. Celému projektu pomohla i známá televizní osobnost Ellen DeGeneres, která přímo ve svém pořadu předala peněžní dar v hodnotě půl milionu dolarů od vydavatelské firmy Shutterfly.

Prezident Trump pod palbou studentů

#NeverAgain může výrazně ovlivnit i politickou scénu Spojených států. Zemi totiž na podzim čekají důležité volby, kde se bude hrát o všechna křesla ve Sněmovně reprezentantů a o 33 senátorských mandátů. Všeobecné povědomí o snahách mladých studentů ovlivnilo i prezidenta Donalda Trumpa, podporovatele držení střelných zbraní. Ten se nechal slyšet, že je ochotný o změnách v zákoně jednat. O návrhu úprav prý již jednal se senátory.

Trump se k samotnému útoku vyjádřil na Twitteru. Ve svém příspěvku kritizoval FBI za jejich přílišnou pozornost věnovanou ruskému vlivu na jeho prezidentskou kampaň, kvůli které jim údajně uniklo mnoho signálů týkajících se floridského střelce.

18.února 2018 v 05:08, příspěvek archivován: 25.února 2018 v 12:43

Very sad that the FBI missed all of the many signals sent out by the Florida school shooter. This is not acceptable. They are spending too much time trying to prove Russian collusion with the Trump campaign - there is no collusion. Get back to the basics and make us all proud!

Po jeho zveřejnění se na Trumpa strhla vlna kritiky a rozhořčení. ,,Mých 17 spolužáků a kamarádů zemřelo a vy se opovažujete do toho tahat Rusko? (..) Nechte si své falešné a bezvýznamné ‚modlitby‘“, vyjádřila se jedna floridská studentka, ke které se připojila desítka dalších.

Protestní akce proti zbraním po celých Státech

Za organizace skupiny Teens For Gun Reform v reakci na středeční útok proběhla minulou sobotu protestní akce ve Washingtonu. Stovky studentů  se shromáždily před Bílým domem, kde se dožadovaly změn v zákoně o zbraních. Přesně ve 12:30 místního času si všichni zúčastnění k připomenutí tragické události lehli po dobu 3 minut na zem. Tímto aktem představovaly oběti floridské střelby. Čas tří minut byl také symbolický – jedná se o dobu, kterou zabere pořízení střelné zbraně ve Spojených státech.

Demonstrace proti liberálním zákonům týkajících se držení zbraní ve Washingtonu.
Studenti protestující v sobotu 17. února před Bílým domem.

Studenti stojící za hnutím #NeverAgain vystoupili 17. února ve floridském městě Fort Lauderdale za podpory stovek přihlížejících. Svým proslovem zde zaujala jedna z hlavních tváří kampaně Emma Gonzalez, ve středu 21. února zase Delaney Tarr. Ta promluvila po rozhodnutí floridských zákonodárců, kteří v poměru 71:36 zamítli úpravu zákona zahrnující zákaz prodeje poloautomatických pušek. ,,Jsme velice zklamaní. Je to pro nás obrovský krok zpět,“ uvedla ve svém projevu.

17.února 2018 v 20:48, příspěvek archivován: 25.února 2018 v 15:29

"They say that tougher gun laws do not decrease gun violence. We call BS!" Florida high school shooting survivor Emma Gonzalez calls on President Trump and lawmakers to tighten gun restrictions in impassioned speech at an anti-gun rally in Fort Lauderdale https://t.co/DgnqrrVs9x

Celostátní pochod vrcholem kampaně #NeverAgain

Zástupci kampaně plánují na 24. března pochod s názvem March for our Lives. Ten by měl být vrcholnou akcí floridských studentů. Demonstrace proběhne nejen v hlavním městě Washington D.C., studenti plánují více než 50 pochodů po celých Spojených státech a očekávají účast 500 tisíc lidí. Menší předběžná akce je naplánovaná na středu 14. března.

Závěrečný pochod finančně podpořily známé osobnosti. George Clooney se svou manželkou Amal věnovali půl milionu dolarů a osobně se samotné akce zúčastní. Stejnou částkou přispěla i Oprah Winfrey a filmový producenti Steven Spielberg a Jeffrey Katzenberg.

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Elektrikář - Poděbrady, + - 34 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč