7. června 2017 9:59, aktualizováno  18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kamera zachytila útok před Notre-Dame. Muž mluvil jako terorista

Kamera zachytila útok před pařížskou katedrálou Notre-Dame. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamera zachytila útok před pařížskou katedrálou Notre-Dame. | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Muž, který v úterý napadl kladivem policistu před pařížskou katedrálou Notre-Dame, nejevil známky radikalizace a všechny stopy nasvědčují tomu, že šlo o izolovaný čin. Ani jeho známí si na něm nevšimli, že by s islámským extremismem sympatizoval. Přesto se podle zdrojů blízkých vyšetřování, citovaných agenturou DPA, ale našlo video, na kterém pachatel hlásá věrnost radikální organizaci Islámský stát.

Ve Francii, kde vládne již zhruba rok a půl výjimečný stav, který umožňuje snadnější sledování a stíhání osob podezřelých z islámského radikalismu, se nyní podle místních médií řeší, proč muž nebyl v hledáčku tajných služeb. Dosavadní vyšetřování tak naznačuje, že šlo o takzvaného „osamělého vlka“, který se nesvěřoval svému okolí.

Mluvčí francouzské vlády Christophe Castaner řekl rozhlasové stanici RTL, že útočník „nejevil v žádném okamžiku známky radikalizace“. Dodal ale, že „slova, která pronášel od prvních okamžiků svého útoku, umožňují zařadit tento útok mezi teroristické činy“.

Postřelený muž před katedrálou Notre-Dame v Paříži několik momentů po úterním...

Čtyřicetiletý útočník, který kladivem poranil policistu, tvrdil, že je „vojákem chalífátu“, což je termín používaný pro samozvaný chálífát vyhlášený v červnu 2014 Islámským státem, sdělil agentuře AFP zdroj blízký vyšetřování.

Agentura DPA dala nález videa s přísahou věrnosti Islámskému státu do souvislosti s policejním zátahem v bytě pachatele na pařížském předměstí.

Útočník měl podle zdroje doklady na jméno Faríd Ikkan, narozený v Alžírsku v lednu 1977. Od roku 2014 byl zapsán na doktorandské studium informatiky na univerzitě v Métách (Metz) na východě Francie.

„Nejevil žádné vnější známky přehnaného vyznávání islámu,“ uvedl Arnaud Mercier, který vedl Ikkanovu práci. Nicméně si povšiml, že student se od listopadu odmlčel. „Bezpochyby to znamená, že ke zlomu došlo na podzim,“ vysvětlil v televizi BFMTV. „Když jsem jej poznal, býval prozápadní a zastával demokratické hodnoty, hodně věřil v poslání médií,“ dodal profesor.


Novinář a bývalý Ikkanův kolega Kamál Úhnía řekl agentuře AP, že pachatel miloval víno a měl zcela sekulární názory. Nedávno se rozešel s manželkou, v práci se mu nedařilo a údajně byl nespokojený, že se nemůže vrátit do Alžírska, jak si přál. Ikkanův synovec Sufíán, který se živí jako právník, řekl AP, že jeho strýc zcela opovrhoval Islámským státem nejméně do léta loňského roku. V poslední době byl ale hodně osamělý. Jeho přátelé a členové rodiny prý nemohou uvěřit tomu, že je podezřelý z útoku. „Není to člověk, jakého jsme znali,“ dodal.

Napadený dvaadvacetiletý policista vyvázl s lehkým zraněním. Jeden z jeho kolegů odpověděl na přepadení palbou a zasáhl útočníka do hrudi.

Útok, spáchaný v centru turistické Paříže, následoval tři dny po dalším atentátu v Británii, kde osm lidí přišlo o život a několik desítek utrpělo zranění o sobotní noci v Londýně při útoku, ke kterému se přihlásil IS. Tři muži tam najeli autem do davu a pak bodali kolemjdoucí.

Francie se opakovaně stala terčem útoků, k nimž se přihlásil IS, od pařížského masakru z listopadu 2015 se 130 mrtvými.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!