Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neznámí útočníci zabili v Dagestánu několik lidí, vypálili synagogu a kostel

Svět

  18:58aktualizováno  22:58
Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše Kommersant s odvoláním na Národní protiteroristický výbor. Při nedělních útocích neznámých pachatelů zahynulo devět lidí včetně sedmi policistů a údajně i kněz a strážce kostela. Vyplývá to ze zpráv ruských tiskových agentur, které informují o útocích v regionální metropoli Machačkale, městě Derbent a nově také o střelbě na policejní vůz ve vesnici Sergokala.

Situace je poměrně nepřehledná a ze zpráv médií vyplývá, že v Machačkale i Derbentu zřejmě pokračují střety mezi bezpečnostními složkami a útočníky. Úřady už dříve informovaly o likvidaci čtyř útočníků, nicméně podle Kommersantu není jasné, kolik jich útočilo.

Neznámí útočníci stříleli z automatických zbraní na synagogu a pravoslavný kostel v Derbentu, informovala v podvečer státní agentura TASS s odvoláním na místní úřady. Podezřelí údajně uprchli ve vozidle. Později agentura Interfax informovala o obnovení střelby ve městě. „V Derbentu vypálili synagogu a kostel. Podle aktuálně dostupných informací se přestřelka obnovila,“ citovala agentura tiskovou službu dagestánského ministerstva vnitra. Později napsala, že útočníci se skryli v jedné z budov a bezpečnostní složky se chystaly proti nim zasáhnout.

Nedlouho po střelbě na kostel a synagogu v Derbentu ruská média informovala také o útoku v Machačkale, která se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu. Podle Interfaxu, jenž se odkazuje na regionální ministerstvo vnitra, neznámí lidé zaútočili na policejní stanoviště. Agentura TASS informovala v tomto případě o střelbě a Interfax, že po útoku na policejní post pokračoval střet v jedné z místních ulic.

TASS krátce po 21:00 napsal, že v Machačkale skončila přestřelka v místním kostele, kde byl zabit nejméně jeden z útočníků. Vzápětí agentura uvedla, že v jedné z ulic města pokračují střety mezi ozbrojenými útočníky a policií. Regionální ministerstvo vnitra mezitím popřelo zprávy médií, že by v kostele někdo držel rukojmí. „Uvnitř se kvůli bezpečnosti zamklo 19 lidí. Už jim nehrozí nebezpečí,“ uvedl úřad.

Dagestánské úřady později informovaly také o střelbě neznámých lidí na policejní auto ve vsi Sergokala, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Machačkaly.

Zapojení synů šéfa okresu

Při útoku zemřelo devět lidí, sedm z nich jsou členové bezpečnostních složek, píše TASS, podle něhož bylo dalších 25 zraněno. Média zároveň už dříve informovala o zabitém knězi při útoku na derbentský kostel a mrtvém strážci kostela v Machačkale. Dříve média psala o šesti zabitých a 12 zraněných policistech, Interfax o šesti zabitých a 23 zraněných policistech.

Regionální ministerstvo vnitra mezitím informovalo o likvidaci čtyř útočníků v Machačkale. Další dva bezpečnostní složky podle dřívějších informací Interfaxu zadržely. Celkový počet útočníků ale není znám, podotkl Kommersant.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Kommersant píše, že se do nich zapojili dva synové šéfa dagestánského Sergokalinského okresu Magomeda Omarova, které bezpečnostní složky „zlikvidovaly“. Podle agentury TASS policisté Omarova zadrželi a na policejní stanici podává svědectví.

Jihoruský Dagestán se nachází na severním Kavkaze a je to převážně muslimský region, jenž býval dříve místem častých útoků islámských separatistů, jejich intenzita však před lety výrazně klesla.

Machačkala (červeně) a Derbent (modře)

Machačkala (červeně) a Derbent (modře)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,