24. července 2017 14:24, aktualizováno  17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník s motorovou pilou zranil ve Švýcarsku pět lidí, nejde o teroristu

Policie uzavřela centrum švýcarského Schaffhausenu poté, co tam na lidi neznámý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie uzavřela centrum švýcarského Schaffhausenu poté, co tam na lidi neznámý... | foto: AP/ČTK

BERN V severošvýcarském městě Schaffhausen v pondělí útočník vyzbrojený motorovou pilou zranil pět lidí, dva z nich jsou ve vážném stavu. Informovala o tom agentura Reuters. Policie uvedla, že případ nesouvisí s terorismem, ale zřejmě se sporem se zdravotní pojišťovnou, kde se útok stal. Pachatel je stále na útěku a do pátrání se zapojilo i Německo, neboť není vyloučeno, že se útočník pokusí ze Švýcarska uprchnout.

„Policie vychází z toho, že pachatel je ve městě nebo v jeho okolí,“ řekla policejní mluvčí Cindy Beerová. Později na odpolední tiskové konferenci policie sdělila, že v tuto chvíli neví, kde by pachatel mohl být.

Policie zveřejnila fotografii předpokládaného pachatele, kterým je 51letý Franz Wrousis. V dřívějším popisu oznámila, že je to muž s vyholenou hlavou zanedbaného zevnějšku, což v popisku k fotografiím připomněla. „Pozor, podezřelý je nebezpečný,“ uvedla policie v komuniké s tím, že zřejmě odjel bílým užitkovým vozem Volkswagen Caddy s registračními značkami kantonu Graubünden. Policie podle portálu Blick auto již patrně nalezla, kde se tak stalo, ale není známo.

Z útoku motorovou pilou v centru švýcarského Schaffhausenu podezřívá policie...
Policie uzavřela centrum švýcarského Schaffhausenu poté, co tam na lidi neznámý...

Útok se stal dopoledne v pobočce zdravotní pojišťovny CSS. „Do nemocnice museli být převezeni dva naši zaměstnanci,“ uvedla mluvčí pojišťovny Christina Wettsteinová s tím, že oba se na klinice podrobili operaci. Wettsteinová také řekla, že o dalších třech zraněných společnost nic neví, nevyloučila ale, že to mohli být zákazníci.

O Wrousisovi policie uvedla, že ho okolí považovalo za podivína, neboť žil samotářsky v lesích. V minulosti měl dvakrát spor s policií kvůli přestupkům proti zákonu o zbraních.

Bezpečnostní jednotky na několik hodin uzavřely historické centrum Schaffhausenu, úřady nařídily také evakuaci všech podniků a obchodů v okolí a své domovy museli opustit i místní obyvatelé. Střed města je nyní podle Blicku opět volně přístupný, v ulicích ale hlídkují policisté ozbrojení automatickými zbraněmi.

Porýnský Schaffhausen je hlavní město stejnojmenného severošvýcarského kantonu, město hraničí s německou enklávou Büsingen am Hochrhein.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz