Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník ve Vídni nepoužil munici ze Slovenska, podezřelé osoby se ji tam ale snažily koupit

Muž, který zaútočil na dav v centru Vídně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž, který zaútočil na dav v centru Vídně | foto: Reuters

Bratislava Při pondělním teroristickém útoku ve Vídni nebyla použita munice ze Slovenska, podezřelé osoby z Rakouska se ji tam ale snažily koupit, informovala mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová. Agentura APA uvedla, že rakouské úřady dostaly až tento týden v noci na úterý ze Slovenska informaci, že se tam v létě dvacetiletý trestaný Rakušan munici pokoušel koupit. Slovenské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že slovenské bezpečnostní složky o tom rakouskou stranu informovaly už 27. července. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer připustil, že rakouská tajná služba už před časem dostala od slovenské strany příslušnou informaci, ale v komunikaci se "něco pokazilo".

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer připustil, že rakouská tajná služba už před časem dostala od slovenské strany informaci o úmyslu podezřelého nakoupit munici, ale v komunikaci se „něco pokazilo“.

Při pondělním teroristickém útoku ve Vídni nebyla použita munice ze Slovenska.
Při pondělním teroristickém útoku ve Vídni nebyla použita munice ze Slovenska.

Portál rakouského listu Heute v úterý napsal, že pachatel útoku ve Vídni navštívil v polovině července Slovensko, aby si obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov. S touto zbraní v pondělí večer v centru Vídně střílel a zabil čtyři lidi; poté ho zastřelili policisté.

„Slovenská policie v létě zachytila informaci, že se podezřelé osoby z Rakouska snažily zakoupit munici na našem území. Nákup se jim ovšem realizovat nepodařilo. Informaci jsme hned poslali rakouským kolegům,“ uvedla Bárdyová. Podle rakouských médií se nákup neuskutečnil, protože zájemce neměl zbrojní pas.

Také rakouský ministr vnitra Nehammer ve středu podle APA na tiskové konferenci připustil, že slovenská tajná služba rakouskou kontrarozvědku BVT o pokusu o nákup munice informovala, ale „v dalších krocích se zjevně v komunikaci něco pokazilo“. Ministr nyní požaduje zřízení vyšetřovací komise k záležitosti. Nehammer si postěžoval, že za jeho předchůdce Herberta Kickla z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) byla BVT oslabena.

Slovenské ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že bezpečnostní složky Slovenské republiky prostřednictvím systému výměny informací Europolu informovaly 27. července rakouskou stranu o pokusu o nákup munice do automatické zbraně. „Rakousko potvrdilo přijetí této informace i s žádostí o doplňující informace,“ uvedlo slovenské ministerstvo ve stanovisku.

„Během posledních hodin se vyskytly informace ukazující, že nějakou dobu před teroristickým útokem slovenské tajné služby informovaly BVT ohledně útočníka. Naznačily, že si chce opatřit munici,“ citovala Nehammera agentura AFP.

Dvacetiletý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl rakouský i severomakedonský pas a podle jména měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, byl loni v dubnu odsouzen kvůli teroristickému spolčení ke 22 měsícům vězení. V prosinci byl podmínečně propuštěn, protože údajně jevil známky deradikalizace. Odsouzen byl kvůli tomu, že se snažil dostat do Sýrie, kde chtěl bojovat v řadách teroristické organizace Islámský stát.

Agentura APA  citovala šéfku oddělení rakouského ministerstva spravedlnosti Barbaru Göthovou-Flemmichovou, podle níž rakouské úřady nedostaly od slovenských kolegů informaci o snaze Kujtima Fejzulaie koupit si na Slovensku v létě munici do kalašnikova. Kdyby tuto informaci měly, byl by to podle ní důvod k zatčení mladíka, který byl na svobodě na podmínku. Mluvčí vídeňské prokuratury Nina Busseková podle APA řekla, že tuto informaci dostalo Rakousko od Slovenska až v noci na úterý, kdy útočníka ve Vídni zastřelila policie.

Podle agentury Reuters zdroj z rakouského ministerstva vnitra řekl, že není jasné, zda po první informaci ze Slovenska následovala optimální komunikace podle zákona. Zdroj řekl, že informace přišla už v červenci.

Oběťmi pondělního útoku se stali dva muži a dvě ženy. Mluvčí vídeňské policie agentuře APA řekl, že útočník zabil devětatřicetiletého Rakušana, 44letou Rakušanku, 24letou německou servírku a 21letého Makedonce. Střelná zranění utrpělo více než 20 osob; jedenáct z nich zůstává v nemocnicích, z toho tři jsou na jednotkách intenzivní péče. Zranění jsou většinou Rakušané, jsou mezi nimi ale i občané Německa, Slovenska, Lucemburska, Afghánistánu a Bosny a Hercegoviny, uvedla APA.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...