20. června 2017 20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník z Champs-Élysées v závěti slíbil věrnost vůdci IS

Členové vědecké policie prohledávají spálené auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové vědecké policie prohledávají spálené auto. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Útočník, který v pondělí přišel o život při pokusu o teroristický útok na policisty na pařížské třídě Champs-Élysées, zanechal závěť, ve které přísahal věrnost vůdci Islámského státu (IS) abú Bakrovi Bagdádímu. Oznámily to agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

V závěti, předané švagrovi, útočník vyjadřoval podporu teroristickému uskupení IS, ovládajícímu část Sýrie a Iráku. Svěřil se také, že hrál „dvojí hru“, když si jako sportovní střelec pořídil arzenál zbraní, ale pomýšlel na spáchání teroristického útoku.

Útočník, který svým autem najel do policejní dodávky, byl identifikován jako 31letý Adam Djaziri.

Francouzská policie mezitím zatkla jeho bývalou manželku, bratra, švagrovou i otce, kteří žijí asi 30 kilometrů jižně od Paříže. Podle médií Djaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl pachatel v hledáčku tajných služeb od roku 2015. Jeho chování ale podle všeho nevyžadovalo například jeho preventivní zadržování, jak umožňuje již půldruhého roku trvající výjimečný stav.

Otázky ale vzbuzuje fakt, že Djaziri měl od roku 2012 zbrojní průkaz na sportovní zbraně, jehož platnost si v době, kdy už byl sledován, prodloužil o dalších pět let. V bytě pachatele se našly střelné zbraně, další měl u sebe při útoku. Celkově jich vlastnil devět, z toho tři vyžadující úřední povolení.

Bezpečnostní složky získají větší pravomoci

„Nikoho nemůže uspokojit, že někdo, kdo byl nahlášen (do evidence), mohl dál mít povolení (držet zbraň),“ reagoval dnes premiér Édouard Philippe. Vláda se chystá posílit pravomoci bezpečnostních složek v boji proti terorismu, aniž by bylo nutné neustále prodlužovat výjimečný stav, který byl ve Francii vyhlášen po předloňském masakru v Paříži. Například se má zlepšit koordinace policie s tajnými službami, třeba ohledně

přímého přístupu do evidence nebezpečných osob při zvažování, zda mohou žadatelé dostat zbrojní průkaz.

Během pondělního incidentu měl pachatel jednu pistoli přímo u sebe a druhou v autě, kde se našla také automatická puška s množstvím nábojů, dvě plynové bomby, přenosný počítač a dva mobilní telefony.

Míří na symboly státu

Incident se stal pouhé dva týdny poté, co jiný zradikalizovaný muslim napadl kladivem policistu před pařížským chrámem Notre-Dame. Na Champs-Élysées v dubnu, těsně před prezidentskými volbami, další islámský radikál zastřelil policistu.

Oproti teroristickým útokům z minulosti či v současnosti v Británii, spojuje ve Francii pachatele z poslední doby to, že se jedná o jedince, kteří si nevybírají jako snadnější cíl bezbranné civilisty, ale výhradně uniformované policisty nebo vojáky, jako symboly moci francouzského státu. Podle médií mají společné i to, že se incidenty odehrávají u turisticky frekventovaných míst, většinou známých památek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz