29. července 2017 9:03, aktualizováno  19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník z Hamburku měl k činu i náboženské motivy, zároveň byl psychicky labilní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 94Diskuse
Žena během sobotního dopoledne položila květiny na místo před supermarketem,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena během sobotního dopoledne položila květiny na místo před supermarketem,... | foto: Markus Scholz/AP

BERLÍN Policie za útokem z Hamburku vidí náboženské motivy, zároveň ale uvedla, že pachatel byl psychicky labilní. Není tedy jasné, co bylo primární příčinou pátečního útoku nožem, který si podle hamburské radnice vyžádal jednoho mrtvého a sedm zraněných. Žádný ze zraněných už není v ohrožení života. Kancléřka Angela Merkelová věří, že se násilný čin podaří vyjasnit.

„K motivům pachatele můžeme v tuto chvíli říci, že na jedné straně existuje spojitost s náboženskými motivy - islamistickými. Na druhé straně máme informace o psychické labilitě (útočníka),“ uvedl na sobotní tiskové konferenci hamburský radní zodpovědný za vnitřní bezpečnost Andy Grote.

Řekl také, že bezpečnostní činitelé měli informace o radikalizaci 26letého muže a o jeho kontaktech s islámskými fundamentalisty. Bezprostřední nebezpečí od Palestince narozeného ve Spojených arabských emirátech však neočekávali. Byl veden v databázi zhruba 800 hamburských islamistů, nebyl ale považován za džihádistu.

I tak ho v minulosti policisté, kteří měli informace například o tom, že v ubytovně pro běžence hlasitě citoval z koránu, navštívili a hovořili s ním. Ukázalo se, že prakticky neumí německy, ale zato výborně anglicky, švédsky a norsky. Projevila se také jeho psychická nejistota.

V současné době nejsou žádné poznatky o tom, že by útočník byl zapojen do nějaké širší sítě. Muž měl Německo opustit, ale úřadům se ho nepodařilo deportovat, protože neměl potřebné doklady, třebaže palestinské zastupitelství v minulosti dalo najevo připravenost je vystavit. Ještě v pátek před útokem se byl Palestinec na cizineckém úřadě přeptat, zda už jeho doklady dorazily. Podle hamburského policejního prezidenta Ralfa Meyera se v tomto ohledu choval téměř příkladně.

Po pátečním útoku nožem v Hamburku prohledala policie v noci na sobotu ubytovnu...
Po pátečním útoku nožem v Hamburku prohledala policie v noci na sobotu ubytovnu...

Mladý muž do Německa přišel jako běženec z Norska v březnu 2015 a v květnu téhož roku požádal o azyl. Před příchodem do spolkové republiky pobýval také ve Švédsku a ve Španělsku. O tom, že azyl nedostane, rozhodly německé úřady na konci loňského roku. Palestinec se proti rozhodnutí neodvolal. V poslední době žil v ubytovně v Hamburku, kterou v noci na dnešek policie prohledala.

Kancléřka Merkelová v prohlášení vyjádřila účast obětem útoku a jejich blízkým. Poděkovala také policii a všem, kteří se pachateli postavili. „Násilný čin musí být a bude vyjasněn,“ zdůraznila. Ministr vnitra Thomas de Maiziére vyjádřil přesvědčení, že džihádistická ideologie může být někdy používána pro ospravedlnění činů, které jsou ve skutečnosti vedeny jinými motivy. Ty mohou spočívat třeba v osobnosti pachatele.

Radní Grote páteční útok odsoudil jako barbarský čin, jenž zničehonic zasáhl lidi, které nic nemohlo předem varovat. Dosud netrestaný muž při něm v jednom z hamburských obchodů vzal nůž, vyndal ho z obalu a začal jím bodat do osob kolem. Zadržen byl krátce po činu díky lidem, kteří po něm začali házet židle a další předměty.

Státní zastupitelství uvedlo, že mladík se ke svému činu zatím nevyjádřil. Zdůvodnil to tím, že byl při zatčení zraněn a má silné bolesti hlavy. Soud by měl nyní rozhodnout, zda na muže, který se podle magazínu Spiegel jmenuje Ahmad A., uvalí vazbu kvůli vraždě a pětinásobnému pokusu o vraždu.

Německo se loni stalo terčem pěti islamistických teroristických útoků, sedm dalších pokusů ztroskotalo nebo se jim podařilo zabránit. Nejkrvavějším atentátem byl prosincový útok na vánoční trh v Berlíně, při němž zahynulo 12 lidí a desítky dalších byly zraněny.

ČTK
  • 94Diskuse

Najdete na Lidovky.cz