Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útočník z Nice volal před masakrem bratrovi, že jde slavit s evropskými přáteli

Svět

  17:07aktualizováno  21:47
TUNIS - Tunisan, který ve čtvrtek na promenádě v Nice zabil nejméně 84 lidí, telefonoval několik hodin předtím svému bratrovi a poslal fotku, na které stojí rozesmátý uprostřed davu. Bratr jednatřicetiletého útočníka to řekl agentuře Reuters.

Doklad totožnosti Mohameda Lahouaieja-Bouhlela. foto: Lidovky.cz

„Ten poslední den mi řekl, že je v Nice se svými evropskými přáteli, aby oslavil státní svátek,“ řekl útočníkův bratr Džábir v Tunisku agentuře Reuters.

Mohamed Lahouaiej Bouhlel ujel ve čtvrtek večer na rušné promenádě v přímořském Nice za volantem 19tunového kamionu zhruba dva kilometry, než jej policie zastřelila. V nákladním voze kličkoval, aby srazil co nejvíce lidí, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj u příležitosti státního svátku dobytí Bastilly.

Útočníkův bratr řekl Reuters, že mu bratr ve čtvrtek odpoledne naposledy zavolal a poslal fotku, na které se nachází v davu v Nice. Na fotce „vypadal šťasně a radostně, hodně se smál“.

Dětská hračka a květiny. Improvizovaný památník nedaleko místa útoku.
Nákladní auto, jímž útočník zabil desítky lidí.

Reuters nemohl existenci fotky ověřit, Džábir ji odmítl sdílet.

Podle zdrojů AFP blízkých vyšetřování pachatel útoku, který pracoval jako řidič doručovatelské služby, odeslal textovou zprávu, ve které vyjádřil radost z toho, že si obstaral pistoli ráže 7,65, a zmínil se o dodávce dalších zbraní.

Ve vazbě je v současnosti sedm lidí

V souvislosti se čtvrtečním útokem v Nice na jihu Francie byly v neděli zatčeny další tři lidé. V případě dvou z nich jde podle zdrojů AFP o albánskou dvojici podezřelou z toho, že pachateli útoku poskytla logistickou pomoc. Ve vazbě je nyní sedm lidí.

Propuštěna z ní v neděli po 48 hodinách byla útočníkova exmanželka. Její advokát Jean-Yves Garino sdělil, že žena byla terčem násilností a zastrašování ze strany svého muže, kterého nakonec vyhodila z domu a je s ním nyní v rozvodovém řízení. Mohamed Lahouaiej Bouhlel se podle Garina choval agresivně i ke zbytku rodiny.

V nemocnicích mezitím pokračuje identifikace obětí. Úřadům se konečně podařilo určit totožnost sedmiletého chlapce, který leží v kómatu v niceské dětské nemocnici. K dítěti se bezprostředně po útoku nehlásil žádný příbuzný. Aby zjistili jeho totožnost, nechali Francouzi kolovat obrázek s ním na sociálních sítích.

Autoři: ,