8. října 2019 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník z Paříže měl flash disk s džihádistickou propagandou a seznamem kolegů

Jedna žena po útoku zemřela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna žena po útoku zemřela. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Neslyšící Mickaël Harpon minulý týden zaútočil keramickým nožem na své kolegy na pařížské policejní prefektuře. Než se ho policistům podařilo zastavit, ubodal čtyři lidi. Vyšetřování, které původně vypadalo jako psychické selhání jedince, však nabírá nový spád.

Detektivové totiž našli řadu elektronických dokumentů, které by mohly naznačovat, že pětačtyřicetiletý zaměstnanec prefektury byl ve spojení s džihádisty. Nic ale není černobílé.

Podle informací deníku Le Monde policii především zamotal hlavu nález flash disku, který obsahoval jednak obrovské množství propagandy radikálních islamistických organizací, ale také adresy a osobní informace o spolupracovnících útočníka z pařížské prefektury.

Policisté v Paříži.
Francouzská policie po útoku an pařížské prefektuře.

USB disk vyšetřovatelé nalezli v jedné ze zásuvek jeho pracovního stolu v kanceláři. Policisté však stále ještě nedospěli k závěru, proč se Harpon rozhodl útok spáchat, ani k čemu mu mohly sloužit informace o jeho kolezích. Sbíral informace pro někoho, nebo šlo jen o obyčejný seznam?

„Tento nález bude bezpochyby živit obavy protiteroristických specialistů: proč chtěl vrah, který byl zaměstnán více než 15 let v DRPP, zneužít své funkce a ukradl část důvěrných informací?“ napsal deník Le Monde.

Jednoznačně si nelze udělat závěry ani v otázce propagandistických materiálů. Harpon totiž pracoval jako odborník na sbírání a monitorování džihádistické radikalizace a dokumenty na flash disku mohly být považovány za pracovní.

Náznaky extremismu se u něj sice objevily (jednomu kolegovy se prý po teroristickém útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo zmínil, že teroristé „udělali dobře“), ale nikdo je nenahlásil. Žádný z kolegů neměl pocit, že by to bylo nutné.

Harpon přestoupil k islámu před deseti lety kvůli své manželce. V posledních letech sice začal praktikovat ortodoxní islám (nechtěl se na pracovišti například stýkat se ženami), ale na druhou stranu svou manželku ani nenutil se zahalovat – chodila oblékaná podle poslední západní módy, píše Le Monde.

Jeho manželku vzali policisté ve čtvrtek do vazby, ale již v neděli byla na svobodě, stejně jako další lidé včetně Harponova bratra.

mhMartin Hampejs
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!